W nocy z 21 na 22 marca 2024 roku w Nowej Hucie doszło do incydentu, w którym firma prowadząca prace budowlane zgłosiła zaginięcie aparatu gammagraficznego – defektoskopu, zawierającego źródło promieniotwórcze o dużej aktywności – poinformowała Państwową Agencję Atomistyki.

Polska Agencja Atomistyki apeluje, aby pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia.

Informacja przekazana przez Małopolski Urząd Wojewódzki w sobotę wskazuje, że firma odpowiedzialna za roboty drogowe (S7) zgłosiła brak defektoskopu z wyżej wymienionym źródłem promieniowania.

Defektoskop waży około 6-8 kg i ma wymiary około 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. Poniżej prezentujemy zdjęcie zaginionego urządzenia.

Państwowa Agencja Atomistyki ostrzega, aby unikać kontaktu z urządzeniem, nie otwierać go ani nie rozcinać, ponieważ ekspozycja na nieosłonięte źródło promieniotwórcze wewnątrz defektoskopu może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

W przypadku odnalezienia urządzenia zaleca się zabezpieczenie miejsca i niezwłoczne powiadomienie policji pod numerami alarmowymi 112 lub 997. Dodatkowo, informacje można przekazać do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version