W polskim krajobrazie politycznym oraz gospodarczym rozgorzała dyskusja na temat składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wicepremier Krzysztof Gawkowski z Lewicy zapowiedział przedstawienie kontrpropozycji, które mają na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego systemu opłat. Jego głównym postulatem jest utrzymanie równowagi między wsparciem dla przedsiębiorców a ochroną najbardziej potrzebujących.

Propozycja zmian

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił w zeszłym tygodniu swoje propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Według jego planu, od początku 2025 roku składka ta miałaby wynosić 9% od 75% płacy minimalnej. Dodatkowo, dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym lub ryczałtem, składka mogłaby wzrosnąć po przekroczeniu określonych limitów, zależnych od średniego wynagrodzenia.

Kontrpropozycja Lewicy

W odpowiedzi na propozycje Ministra Domańskiego, wicepremier Gawkowski zapowiedział kontrpropozycje ze strony Lewicy. Ich celem jest zmiana składki zdrowotnej w taki sposób, aby przedsiębiorcy czuli się uwzględnieni w systemie opłat, przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia dla tych, którzy zarabiają najmniej.

Gawkowski podkreśla, że kluczowym elementem kontrpropozycji jest utrzymanie równowagi, aby osoby zarabiające najmniej nie czuły się marginalizowane w systemie podatkowym. Jego głównym argumentem jest fakt, że osoby zarabiające 10 tysięcy złotych miesięcznie nie powinny płacić niższej składki zdrowotnej od tych, którzy zarabiają mniej.

Perspektywa na przyszłość

Wicepremier Gawkowski zapewnił, że Lewica jest otwarta na rozmowy w sprawie zmian w składce zdrowotnej. Jego zdaniem, wszelkie zmiany w tej kwestii powinny być rezultatem dialogu między wszystkimi partiami politycznymi uczestniczącymi w tworzeniu koalicyjnego rządu.

  • Będzie projekt ustawy w tej sprawie, usiądziemy do rozmów – podkreślił Gawkowski.

Jaką drogę obróci polityka podatkowa i jakie zmiany zaszczepią się w systemie opłat zdrowotnych dla przedsiębiorców? Odpowiedź na te pytania może mieć kluczowe znaczenie dla kształtowania polskiego systemu podatkowego w nadchodzących latach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version