Rząd dokonał istotnej zmiany w podejściu do dyplomów MBA wydawanych przez Collegium Humanum. Już po publikacji informacji przez legaartis.pl Centrum Informacyjne Rządu ogłosiło, że te dyplomy nie będą brane pod uwagę w procesie oceny kandydatów do rad nadzorczych. Decyzja ta oznacza rewizję stanowiska rządu w tej kwestii.

Według komunikatu wydanego przez Centrum Informacyjne Rządu w środę 27 marca, „Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych nie będzie uznawać dyplomów MBA uzyskanych w Collegium Humanum w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych”. Pozytywna opinia Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa, która jest niezbędnym etapem w zdobyciu stanowiska w radzie nadzorczej, nie będzie już przyznawana osobom posiadającym dyplomy z tej uczelni.

Ostateczna Decyzja: Dyplomy MBA z Collegium Humanum Nie Uznane

Początkowo, według informacji przekazanych przez Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi na pytania, dyplomy MBA z Collegium Humanum były nadal akceptowane jako kwalifikacja dla kandydatów do rad nadzorczych. Jednakże środowy komunikat rządowy ostatecznie wykluczył te dyplomy z procesu oceny.

Warto zauważyć, że Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa nie posiadała uprawnień ani narzędzi do weryfikacji dyplomów uczelni wyższych, w tym dyplomów Collegium Humanum. Jednakże po dzisiejszej decyzji ta kwestia staje się już przeszłością.

Kontekst i Tło Sprawy

Collegium Humanum, prywatna uczelnia założona w 2018 roku przez Pawła C., stała się przedmiotem licznych kontrowersji. Zmiana przepisów umożliwiła zastąpienie państwowego egzaminu dyplomem MBA dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Jednakże śledztwa dziennikarskie, w tym to opublikowane przez „Newsweek”, ujawniły, że dyplom MBA z Collegium Humanum można było uzyskać w krótkim czasie, pomimo że standardowy program studiów powinien trwać znacznie dłużej. Dochodzenia wykazały, że dyplomy tej uczelni zdobywali nie tylko politycy związani z różnymi partiami, ale również samorządowcy i menedżerowie.

W lutym 2024 roku został zatrzymany rektor Collegium Humanum, Paweł C., który zgodził się na współpracę z prokuraturą. Według ustaleń mediów, Paweł C. szczegółowo opisał proceder wydawania dyplomów za łapówki, a liczba takich dyplomów może sięgać nawet kilkuset.

Decyzja rządu o wykluczeniu dyplomów MBA z Collegium Humanum z procesu oceny kandydatów do rad nadzorczych stanowi istotny krok w procesie oczyszczenia polskiego systemu edukacji i biznesu z nieprawidłowości i nadużyć.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version