W niedzielę około 17.30 w Bełku przy ulicy Głównej doszło do zdarzenia, które wstrząsnęło lokalną społecznością. 54-letni obywatel Ukrainy, kierujący toyotą, bezwzględnie łamał przepisy drogowe, jadąc „pod prąd” ulicą jednokierunkową. Jednak to nie jedyna nieprawidłowość, którą wykazał się ten kierowca.

Po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Czerwionce – Leszczynach okazało się, że miał on w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Sytuacja stała się jeszcze bardziej szokująca, gdy Ukrainiec, zdając sobie sprawę z powagi swojego przewinienia, postanowił próbować przekupić policjantów. W desperacji zaoferował im kwotę 600 euro w zamian za uniknięcie kary.

Decyzją prokuratora został on objęty policyjnym dozorem oraz zakazem opuszczania kraju, a grozi mu teraz kara nawet do 8 lat więzienia. To tylko jedno z wielu zdarzeń, które rzucają światło na coraz większy problem nielegalnych działań cudzoziemców w Polsce.

Wzrost Przestępczości wśród Cudzoziemców: Czy Polska Radzi Sobie z Tym Problemem?

W 2023 roku liczba przestępstw popełnionych przez obcokrajowców w Polsce sięgnęła zatrważającej liczby 17 278, co stanowi wzrost o 2,4 tysiąca w porównaniu do roku poprzedniego. To także pięciokrotny wzrost w porównaniu z danymi z dekady wcześniejszej. Głównym źródłem problemu są głównie Ukraińcy, którzy stanowią ponad 50% spośród obcokrajowców oskarżonych o przestępstwa. Następnie w kolejności znajdują się Gruzini oraz Białorusini.

Najczęstszym zarzutem wobec cudzoziemców jest prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości oraz łamanie zakazów sądowych związanych z tym przestępstwem. Ekspertów zaniepokoiło to zjawisko, sugerując, że niektórzy imigranci czują się w Polsce bezkarnie, co może prowadzić do jeszcze większego wzrostu przestępczości wśród tej grupy społecznej.

To właśnie takie incydenty, jak próba przekupstwa policjantów przez ukraińskiego kierowcę z trzema promilami alkoholu we krwi, rzucają światło na pilną potrzebę skuteczniejszych działań ze strony organów ścigania oraz systemu prawnego, aby zatrzymać rosnącą falę przestępczości wśród cudzoziemców w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version