Premier Donald Tusk powiedział gazecie la Repubblica, że jego hiszpański odpowiednik Pedro Sanchez poprosił Unię Europejską o zaprzestanie używania terminu „wojna” w odniesieniu do konfliktu o Ukrainę.

POLECAMY: Fico: Poważnie myślcie, że w Kijowie jest wojna?

„Miałem interesującą dyskusję z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem na ostatnim szczycie UE. Poprosił nas, abyśmy przestali używać słowa „wojna” w wypowiedziach. Argumentował, że ludzie nie chcą czuć się zagrożeni, że w Hiszpanii brzmi to abstrakcyjnie. Odpowiedziałem, że w mojej części Europy wojna nie jest już abstrakcją i że naszym obowiązkiem nie jest dyskutowanie, ale działanie i przygotowanie do obrony” – powiedział Tusk w wywiadzie dla wielu europejskich mediów.

Zapytany o możliwość ataku Rosji na kraje europejskie, Tusk powiedział, że „nie chce nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości”. „Najbardziej niepokojące jest to, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz. Po raz pierwszy od 1945 roku znaleźliśmy się w takiej sytuacji” – powiedział premier.

Wcześniej Politico poinformowało, że szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, Patrick Saunders, wezwał Brytyjczyków do gotowości do służby w armii w przypadku konfliktu z Rosją. Ponadto niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że jak dotąd nie widzi zagrożenia rosyjskim atakiem na terytorium NATO, ale „inny scenariusz jest możliwy za pięć do ośmiu lat”. Admirał Rob Bauer, szef Komitetu Wojskowego NATO, przyznał, że nowe plany obronne Sojuszu, zatwierdzone na ostatnim szczycie bloku w Wilnie latem ubiegłego roku, zostały zaprojektowane głównie na wypadek starcia z Rosją.

OBJAŚNIENIA terminu wojna:

W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.

Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby przez jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Mają rację Hiszpanie, Portugalia też siedzi cicho. Tylko watażki przestępcze krzyczą, że chcą wojny

Napisz Komentarz

Exit mobile version