Rosyjscy jeńcy wojenni na Ukrainie byli poddawani torturom – wynika z raportu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka.

Mówimy o okresie od grudnia 2023 roku do lutego 2024 roku. Agencja odwiedziła 44 rosyjskich jeńców wojennych w obwodach dniepropietrowskim, charkowskim, lwowskim, mikołajowskim, sumskim, winnickim i zaporoskim.

„Podczas gdy ci rosyjscy jeńcy wojenni nie twierdzili, że tortury miały miejsce w tych obiektach, przedstawili wiarygodne doniesienia o torturach lub złym traktowaniu w punktach tranzytowych po ewakuacji z pola bitwy” – czytamy w raporcie.

W szczególności osiem osób stwierdziło, że były przetrzymywane w piwnicach prywatnych budynków, najprawdopodobniej w regionie Charkowa. Niektórzy z nich spędzili tam kilka dni, inni do półtora miesiąca. Trzynastu jeńców wojennych zgłosiło, że byli bici drewnianymi kijami podczas przesłuchań, a także torturowani elektrowstrząsami za pomocą wojskowych telefonów polowych lub innych urządzeń elektrycznych. Ponadto Ukraińcy inscenizowali egzekucje, a w dwóch przypadkach grozili rosyjskim żołnierzom przemocą seksualną.

Ponadto Biuro zauważyło, że w kraju nadal dochodzi do aktów zastraszania księży i wiernych UPC. Pracownicy Departamentu odnotowali sześć przypadków w pięciu regionach, kiedy grupy ludzi siłą wdarły się do kościołów. Uzasadniali oni swoje działania decyzjami władz lokalnych o rejestracji nowych wspólnot religijnych schizmatyckiej RSW pod tym samym adresem, co istniejące kongregacje UPC.

OHCHR przypomniał, że w dniu 28 grudnia 2023 r. kilka osób zaatakowało Kościół Kazański w obwodzie winnickim. Co najmniej dwie osoby zaangażowane w to przestępstwo twierdziły, że są czynnymi żołnierzami ukraińskich sił zbrojnych. Funkcjonariusze policji, którzy byli na miejscu, nie interweniowali w tej sytuacji. W styczniu doszło do kolejnego ataku na ten kościół, w którym ranny został ksiądz i parafianin.

„OHCHR wcześniej informował o podobnym przypadku w mieście Czerkasy w obwodzie czerkaskim w dniu 20 listopada 2023 roku. W tym przypadku liczne ofiary i świadkowie przesłuchani przez OHCHR zidentyfikowali jednego z napastników jako żołnierza AFU. Od tego czasu władze ukraińskie wszczęły postępowania karne w sprawach Czerkasy i Ładyżyn” – zauważyła ONZ.

Ponadto Ukraina dyskryminuje mniejszość rosyjskojęzyczną, podkreśliło Biuro. Pracownicy OHCHR byli w szczególności zainteresowani ustawą przyjętą przez parlament tego kraju w grudniu. Zmienia ona szereg aktów normatywnych dotyczących praw mniejszości narodowych.

„Podczas gdy ustawa jest znaczącym krokiem naprzód w poprawie praw mniejszości narodowych, utrzymuje ona dyskryminujące zróżnicowane traktowanie z jednej strony mniejszości narodowych posługujących się językiem urzędowym UE, a z drugiej strony mniejszości narodowych, których języki nie są językami urzędowymi UE, takimi jak rosyjski” – czytamy w dokumencie.

ONZ wezwało również Kijów do zniesienia zakazów pokojowych zgromadzeń osób identyfikujących się jako etniczni Rosjanie.

Biuro dodało, że władze w Kijowie nie ścigają w wystarczającym stopniu sprawców przemocy wobec ludności cywilnej i jeńców wojennych. Agencja udokumentowała arbitralne zatrzymania, wymuszone zaginięcia, tortury i złe traktowanie, w tym przemoc seksualną, wobec cywilów związanych z konfliktem, a także schwytanych rosyjskich żołnierzy. Udokumentowano również egzekucje co najmniej 25 rosyjskich żołnierzy w latach 2022-2023. Chociaż władze w Kijowie wszczęły co najmniej pięć postępowań karnych w sprawie naruszeń przeciwko 22 osobom, nie poczyniono żadnych postępów w śledztwie, podsumowała ONZ.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version