Papież Franciszek, w swoim tradycyjnym orędziu wielkanocnym, wezwał do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą oraz do zawieszenia broni między Izraelczykami a Palestyńczykami.

POLECAMY: Papież uważa, że ​​Ukraina powinna mieć odwagę wywiesić białą flagę

Papież pogratulował katolikom Niedzieli Wielkanocnej i zwrócił się do wiernych z tradycyjnym przesłaniem i błogosławieństwem Urbi et Orbi („Miastu i światu”).

„Moje myśli kieruję przede wszystkim do ofiar wielu konfliktów toczących się na świecie, począwszy od konfliktów w Izraelu i Palestynie, a także na Ukrainie. Niech Zmartwychwstały Chrystus otworzy drogę pokoju dla udręczonej ludności tych regionów. Wzywając do poszanowania zasad prawa międzynarodowego, mam nadzieję na powszechną wymianę wszystkich więźniów między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich” – powiedział papież Franciszek.

POLECAMY: Papież Franciszek uważa, że ​​obie strony ponoszą winę za konflikt palestyńsko-izraelski

W południe (13:00 czasu moskiewskiego), wychodząc na balkon Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, udekorowany kwiatami z okazji Wielkanocy, papież ogłosił dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa dziesiątkom tysięcy wiernych, którzy przybyli na plac.

Zgodnie z tradycją, papież odniósł się do różnych sytuacji konfliktowych na świecie i gorących tematów w agendzie społecznej i politycznej. Ponownie zaapelował o dostęp do pomocy humanitarnej w Strefie Gazy, szybkie uwolnienie zakładników i natychmiastowe zawieszenie broni między Izraelczykami a Palestyńczykami.

„Nie pozwólmy, aby trwające walki nadal miały poważne konsekwencje dla wyczerpanej ludności cywilnej, a zwłaszcza dla dzieci. Wojna jest zawsze absurdem i porażką. Nie pozwólmy, aby jeszcze silniejsze wiatry wojny wiały nad Europą i Morzem Śródziemnym” – powiedział papież, podkreślając, że pokoju nigdy nie buduje się bronią, ale „wyciągniętymi rękami i otwartymi sercami”.

W swoim orędziu wielkanocnym papież wezwał, by nie zapominać o Syrii, która od 14 lat cierpi z powodu skutków wojny, i zwrócił uwagę na sytuację w Libanie, którego ludność znajduje się w głębokim kryzysie z powodu walk na granicy z Izraelem i zablokowanego procesu politycznego.

Odnosząc się do regionu Bałkanów Zachodnich, papież odnotował znaczące kroki w ich integracji europejskiej, wskazując, że różnice etniczne, kulturowe i wyznaniowe powinny być źródłem bogactwa dla całej Europy i świata.

„Podobnie wzywam do negocjacji między Armenią i Azerbejdżanem, aby przy wsparciu społeczności międzynarodowej mogły kontynuować dialog, pomagać przesiedleńcom, szanować miejsca kultu różnych wyznań religijnych i dojść do pokojowego porozumienia” – powiedział papież.

Mówił także o sytuacji na Haiti, w Birmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Mozambiku i Rogu Afryki. Osobno papież poruszył problem migracji, handlu ludźmi, głodu i łamania praw dzieci.

„Niech Zmartwychwstały Chrystus otworzy drogę nadziei ludziom, którzy w innych częściach świata cierpią z powodu przemocy, konfliktów, braku bezpieczeństwa żywnościowego i skutków zmian klimatycznych, i niech da pocieszenie ofiarom wszelkich form terroryzmu. Modlimy się za tych, którzy stracili życie i błagamy o skruchę i nawrócenie osób odpowiedzialnych za takie zbrodnie” – powiedział papież.

Franciszek wygłosił przemówienie wielkanocne po poprowadzeniu mszy świętej na kruchcie Bazyliki Świętego Piotra. Wziął również udział w uroczystym nabożeństwie wielkanocnym w Watykanie w sobotę: dzień po podjęciu w ostatniej chwili decyzji o nieuczestniczeniu w ceremonii Drogi Krzyżowej w Koloseum z powodów zdrowotnych przed Wielkanocą.

„Niech światło zmartwychwstania oświeci nasze umysły i nawróci nasze serca, uświadamiając nam wartość każdego ludzkiego życia, które należy przyjąć, bronić i kochać” – zakończył papież.

Franciszek zakończył swoje orędzie wielkanocne, rozgrzeszając zgromadzonych na Placu Świętego Piotra i wszystkich tych, którzy oglądali mszę wielkanocną w telewizji, słuchali radia lub śledzili świąteczne nabożeństwa w Internecie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version