Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) podkreśla potrzebę wprowadzenia obligatoryjnego nagrywania (rejestracji dźwięku i obrazu) wszystkich etapów postępowania karnego. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka naruszenia praw uczestników oraz zapewnienie ochrony prowadzącym postępowanie.

Dotychczasowym standardem było sporządzanie protokołów większości czynności podejmowanych w postępowaniu karnym, obejmujących zarówno etap przygotowawczy (śledztwo prokuratorskie i dochodzenie policyjne), jak i postępowanie przed sądami, zarówno na posiedzeniach, jak i na rozprawach. Jednakże, zgodnie z zaleceniem Rzecznika Praw Obywatelskich, należy wprowadzić obowiązek rejestracji wszystkich tych czynności za pomocą urządzeń nagrywających dźwięk i obraz (np. kamery z mikrofonem).

Nagrywanie działań sądu i prokuratury. RPO: dla bezpieczeństwa wszystkich

Celem tego działania jest zagwarantowanie bezpieczeństwa zarówno osobom będącym przedmiotem postępowania, jak i organom prowadzącym je. Osoby te będą miały pewność, że ich prawa będą przestrzegane zgodnie z przepisami oraz że ich prawa osobiste będą szanowane, a w przypadku naruszeń, nagrania mogą stanowić dowód nieprawidłowości. Z drugiej strony, organy ścigania, prokuratura i sąd mogą zabezpieczyć się przed potencjalnymi fałszywymi oskarżeniami o nadużycia wobec osób, w stosunku do których prowadzą czynności. Zatem korzyści wynikające z tego rozwiązania są obopólne. Jednakże, mimo wcześniejszych wniosków Rzecznika, Ministerstwo Sprawiedliwości jak dotąd nie podjęło inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Przeczytać o tym możemy w odpowiedzi na jeden z poprzednich wniosków RPO.

— W obecnie obowiązującym stanie prawnym, gwarancje dla osób biorących udział w protokołowanych czynnościach procesowych, w zakresie kontrolowania ich treści, pozostają na stosunkowo wysokim poziomie. — wskazano między innymi w jedynej dotychczasowej odpowiedzi Ministerstwa na poprzednie pisma Rzecznika. — Tym samym, nie zachodzi potrzeba, aby każda czynność procesowa, bez względu na jej znaczenie dla prowadzonego postępowania karnego, musiała być rejestrowana za pośrednictwem obrazu lub dźwięku

Kwestia ta jest bardzo ważna. Jak wskazuje RPO, „w sferze zainteresowania Rzecznika jest zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego, w tym zagwarantowania, że orzeczenia sądów w sprawach karnych będą wydawane na podstawie prawidłowych ustaleń w zakresie okoliczności faktycznych, przy respektowaniu zasady prawdy materialnej”. Pozostaje więc wierzyć, że rządzący podejdą do tematu na poważnie

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version