Według deweloperów, zapytanych przez Narodowy Bank Polski, nadchodzący rok przyniesie średnio 11-procentowy wzrost cen mieszkań. To mniejszy wzrost niż w 2023 roku, kiedy ceny wzrosły o 15 procent. Takie prognozy zostały zawarte w raporcie NBP dotyczącym sytuacji na rynku nieruchomości.
Ceny mieszkań rosną: Raport NBP o perspektywach na 2024 rok
W raporcie Narodowego Banku Polskiego, dotyczącym cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości, zauważa się, że w 2023 roku ceny mieszkań wzrosły o 15 procent. Deweloperzy wskazują na kilka czynników, które przyczyniły się do tego wzrostu, w tym utrzymującą się inflację, rosnącą siłę nabywczą gospodarstw domowych oraz ograniczoną podaż mieszkań na rynku pierwotnym.
Ankieta przeprowadzona wśród deweloperów wykazała, że niemal wszyscy spodziewają się, że w 2024 roku ceny mieszkań nadal będą rosły, choć tempo wzrostu może być nieco niższe niż w poprzednim roku.
W 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ogólna liczba oddanych do użytkowania mieszkań była niższa niż w roku poprzednim, co oznacza spadek o 7,6 procent. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
NBP podkreśla, że to efekt zmniejszonej aktywności budownictwa mieszkaniowego od drugiej połowy 2021 roku, spowodowanej m.in. załamaniem akcji kredytowej banków. Dodatkowo, brak stabilnego popytu na mieszkania w obliczu rosnących kosztów produkcji spowodował ostrożność ze strony deweloperów.
Rynek mieszkaniowy w 2023 roku: Raport NBP
Warto zauważyć, że mimo spadku aktywności deweloperów, ich rentowność projektów nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W 2023 roku obserwowano także znaczący wzrost popytu na kredyty hipoteczne, co wspierało sprzedaż mieszkań.
Perspektywy na 2024 rok: Co czeka rynek mieszkaniowy?
W kolejnym roku deweloperzy oczekują dalszego wzrostu cen mieszkań, choć tempo wzrostu może być niższe niż w poprzednim roku. Popyt na mieszkania nadal pozostaje stosunkowo wysoki, a wsparcie w postaci dostępności kredytów hipotecznych wpływa na dynamikę sprzedaży.
Podsumowując, rynek mieszkaniowy w Polsce pozostaje dynamiczny, a ceny mieszkań nadal rosną. Prognozy na 2024 rok sugerują, że trend ten będzie kontynuowany, choć z możliwym spowolnieniem tempa wzrostu.