W minionych dekadzie zaobserwowano niemal siedmiokrotny wzrost liczby odmów szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży w Polsce. Znana propagandysta „szczepień” covidowych Agnieszka Szuster-Ciesielska wskazuje na istnienie zorganizowanych grup oferujących wsparcie doradcze w przypadku konsekwencji takich odmów.

POLECAMY: Szczepienie przeciwko HPV. Rodzicu bądź świadomy, jakie ryzyko niesie podanie dziecku tego preparatu

Szuster-Ciesielska, zauważa znaczący wzrost odmów obowiązkowych szczepień w Polsce, szczególnie w grupie wiekowej 0-19 lat. W 2014 roku wskaźnik odmów wynosił 1,71 na 1000 osób, podczas gdy w 2023 roku wzrósł do 11,8 na 1000 osób. Korzystając z danych z Biuletynów rocznych „Szczepienia ochronne w Polsce”, Szuster-Ciesielska zauważa, że odnotowano prawie siedmiokrotny wzrost liczby odmów szczepień dzieci i młodzieży w ciągu ostatnich 10 lat, sięgając od 12,7 tys. w 2014 roku do 87,3 tys. w 2023 roku. Dodatkowo, informuje o istnieniu zorganizowanych grup oferujących wsparcie doradcze w przypadku odmowy szczepień.

POLECAMY: Lekarka, która promowała szczepionki i wyśmiewała publicznie przecieków zmarła nagle w wieku 43

Wyniki badania Fundacji MY PACJENCI „Szczepienia dorosłych”, przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2023 roku za pomocą ankiety internetowej, są także zaskakujące.

Jedynie połowa respondentów (50%) potwierdziła przekonanie o skuteczności szczepień jako środka ochronnego przed powikłaniami chorób zakaźnych. Blisko połowa respondentów (46,6%) wyraziła potrzebę wprowadzenia kalendarza szczepień dla dorosłych.

Osoby, które zdecydowały się nie szczepić w wieku dorosłym, podały różne powody:

  • Obawa przed ewentualnymi niepożądanymi skutkami szczepionek, szczególnie wysoki odsetek osób, które nie zdecydowały się na szczepienie przeciwko COVID-19 (68%).
  • Strach przed powikłaniami po szczepieniu.
  • Brak wystarczających informacji dotyczących skuteczności lub bezpieczeństwa szczepionki.
  • Uczucie, że szczepienie nie jest potrzebne, na przykład ze względu na wysoką odporność organizmu, co szczególnie często podkreślane było w przypadku szczepień przeciw grypie (42%).

Badaniu poddało się łącznie 940 osób, w tym 692 kobiety (74%) i 248 mężczyzn (26%). Spośród uczestników badania 432 osoby (46%) to pacjenci, 94 (10%) to opiekunowie, a pozostałe 414 (44%) respondentów nie zidentyfikowało się z żadną z tych kategorii.

Z uwagi na coraz większą wiedzę rodziców na temat szczepionek podawanych ich dzieciom coraz częściej rodzice odmawiają udziału w progamie szczepień. Konsekwencją odmowy jest wszczęcie postępowania przez PPIS i Urząd Wojewódzki. Efektem tych postępowań jest nałożenie na opiekunów prawnych dziecka dotkliwej kary finansowej.

Jak powyżej wspomnieliśmy kara, jest nakładana na opiekunów prawnych za odmowę realizacji programu szczepień wynikających z kalendarza szczepień.

Czy zatem istnieją możliwości, aby tej kary uniknąć w przypadku, gdy opiekunowie prawni nie chcą podawać dzieciom szczepionek „obowiązkowych”?

Oczywiście, że tak. Jednak z pewnością nie należy bagatelizować wezwań na badanie kwalifikacyjne, jakie opiekunowie prawni dziecka otrzymują z poradni zdrowia, bo takie zachowanie jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.

Przypominamy, że dziecku kilka godzin po urodzeniu jest również podawana szczepionka na podanie jakiem matka dziecka, wyraża zgodę zupełnie nieświadomie, podpisując dokumenty w szoku poporodowym. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się kobiety w ciąży przed zgłoszeniem się do szpitala, w jakim odbywać będzie się poród.

Jeśli jesteś zainteresowany jak w sposób uchronić dziecko przed szczepieniem wynikającym z kalendarza szczepień „obowiązkowych” bez nałożenia kary finansowej zamów u nas płatną poradę prawną w tym zakresie.

W tym celu napisz do nas wiadomość na adres: kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version