Według informacji przekazanych przez „Dziennik Gazeta Prawna”, około 16 milionów Polaków stanie przed ważną decyzją dotyczącą przyszłości swoich składek emerytalnych. W ramach tzw. okienka transferowego, które będzie otwarte przez cztery miesiące, ubezpieczeni będą mieli możliwość wyboru między pozostawieniem całości składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a przekazaniem 15 proc. do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Wyniki OFE i Ich Implikacje

OFE, które głównie inwestują w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, odnotowały imponujący wzrost w 2023 roku, przynosząc swoim klientom rekordowe 36,4 proc. zysku. Jak zauważa „DGP”, analizując wyniki długoterminowe, OFE radzą sobie lepiej niż ZUS. Obecnie w OFE nadal jest zarejestrowanych około 16 milionów Polaków, a kwota zarządzana przez fundusze wynosi 217,5 mld zł (stan na koniec lutego).

Jednak, jak podkreśla dziennik, nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie – pozostanie w ZUS czy przekazanie części składek do OFE – będzie korzystniejsze dla przyszłych emerytur. Od 2012 roku, kiedy ZUS po raz pierwszy zastosował waloryzację kapitału na subkontach, średnia stopa zwrotu wynosiła 97,4 proc. W tym samym okresie, siedem z ośmiu istniejących OFE wykazało wyższe stopy zwrotu, średnio o 1,5 pkt. proc. rocznie.

Implikacje na Przyszłe Świadczenia Emerytalne

Chociaż różnice w stopach zwrotu wydają się niewielkie w skali roku, jak oblicza „DGP”, jeśli utrzymałyby się przez 40 lat aktywności zawodowej i odkładania składek, a następnie przez 10 lat pobierania emerytury, osoba zarabiająca średnią krajową mogłaby otrzymywać ponad 1 tys. zł więcej miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie takiej zależności nie jest gwarantowane, szczególnie biorąc pod uwagę, że OFE głównie inwestują w akcje.

Proces Wyboru w Okienku Transferowym

Okienko transferowe, wprowadzone reformą emerytalną z 1999 roku, pozwala ubezpieczonym raz na cztery lata zdecydować o podziale 15 proc. składek między subkonto w ZUS a OFE. Decyzję o podziale składki należy dostarczyć do ZUS tylko w przypadku, gdy chcemy dokonać zmian w porównaniu do ostatniego wyboru z 2016 roku (okno transferowe w 2020 roku zostało anulowane z powodu pandemii). Według informacji, jakie przekazał dziennik, nie ma obecnie planów rządu dotyczących likwidacji OFE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version