Według doniesień telewizji ARD, niemieckie przedsiębiorstwa WKB Systems GmbH oraz Knauf mają być zaangażowane w proces odbudowy Mariupola, który został zniszczony przez działania Rosjan.

POLECAMY: Niemiecki dziennikarz, który ujawnił niewygodną dla Zachodu prawdę o Mariupolu, był prześladowany

Według przeprowadzonego przez stację śledztwa dziennikarskiego, po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, miasto Mariupol, które kiedyś liczyło prawie pół miliona mieszkańców, zostało doszczętnie zniszczone. Rok po wybuchu konfliktu, w mieście, które zostało obrócone w ruinę, mieszkało już maksymalnie jedynie 150 tysięcy osób. Serhij Zacharow, zastępca mera Mariupola, w lutym 2023 roku szacował, że w wyniku działań wojennych mogło zginąć od 20 do 25 tysięcy cywilów, choć te liczby mogą być nawet wyższe.

POLECAMY: Amerykański dziennikarz podziwiał nowe domy w Mariupolu [+FOTO]

Zacharow podkreślił, w rozmowie z PAP, że przetrwało zaledwie około 10 procent zabudowy mieszkaniowej, a do odbudowy wprowadzają się osoby z różnych regionów, takie jak Buriaci, Dagestańczycy i Czeczeni. Niemieccy dziennikarze sugerują, że w proces odbudowy zaangażowane są dwie niemieckie firmy. Zgodnie z informacjami podanymi przez „The Kyiv Independent”, program „Monitor” uważa, że Rosja wykorzystuje cement dostarczany przez firmę Knauf, której siedziba znajduje się w Iphofen w Bawarii. Knauf ma zatrudniać nawet 4 tysiące pracowników w Rosji i generować „miliardowe obroty” na tamtejszym rynku.

Jednakże, w odpowiedzi na zapytania ARD, firma Knauf wyraziła potępienie działań wojennych na Ukrainie oraz rosyjskiej inwazji. Jednocześnie firma zapewniła, że przestrzega nałożonych przez Unię Europejską sankcji, a produkowane przez nią artykuły w Rosji są przeznaczone wyłącznie na tamtejszy rynek.

Według informacji podanych przez „The Kyiv Independent”, twórcy materiału dziennikarskiego zauważyli betonowe bloki owinięte w zieloną folię, oznaczone nazwą niemieckiej firmy WKB Systems z Nadrenii Północnej-Westfalii. Głównym udziałowcem tej firmy jest Rosjanin o imieniu Wiktor Budarin, którego nazwisko nie znajduje się na liście sankcji Unii Europejskiej.

Zgodnie z doniesieniami dziennikarzy ARD, firma niemiecka „od lat dostarcza” niezbędne komponenty do fabryk produkcji bloczków betonowych, z których korzysta firma Budarina. Teraz WKB Systems ma być zaangażowana w dostarczanie swoich wyrobów do Mariupola. Jednakże firma WKB Systems nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Portal niezależny Meduza informował latem ubiegłego roku, że na rynku nie brakuje ofert sprzedaży mieszkań w Mariupolu. Według ogłoszeń na rosyjskim portalu Avito, średnia cena mieszkania wówczas wynosiła około 3 milionów rubli (około 34 tysięcy dolarów), podczas gdy ceny domów były wyższe, osiągając średnio 4,8 miliona rubli (około 55 tysięcy dolarów).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version