Ustawa dotycząca regulacji wiatraków planowana na czerwiec przynosi istotne zmiany w polityce dotyczącej fotowoltaiki. Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, ogłosił, że rząd będzie rozpatrywał tę ustawę na początku czerwca. W wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia, Motyka podkreślił determinację rządu w kwestii podjęcia tego tematu, twierdząc, że negocjacje w Sejmie i Senacie przyniosły wiele kompromisów.

Jednym z kluczowych aspektów nowej ustawy będzie korzystniejsze rozliczanie prosumentów. Motyka obiecał, że do parlamentu trafi projekt ustawy prosumenckiej jeszcze w maju, co ma przynieść znaczne ułatwienia dla osób produkujących energię na własne potrzeby.

Jednakże, zaznaczył, że powrót do systemu net meteringu jest niemożliwy z powodu europejskich regulacji, więc Polska będzie nadal stosować system net billingowy. Mimo to, rząd dąży do zwiększenia realnych zysków każdego prosumenta o kilkaset złotych rocznie, zachęcając tym samym do dalszych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.

Wiceminister zapowiedział również uproszczenie procedur inwestycyjnych związanych zarówno z farmami wiatrowymi na lądzie, jak i instalacjami prosumenckimi. Chce się, aby proces inwestycyjny został skrócony nawet o połowę.

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, również wyraziła zaangażowanie w proces regulacji wiatraków. Pod koniec marca ogłosiła, że projekt ustawy w tej sprawie trafi do uzgodnień międzyresortowych na początku kwietnia. Hennig-Kloska podkreśliła potrzebę utrzymania odległości 500 metrów między wiatrakami a zabudowaniami, aby umożliwić rozwój tego źródła energii w Polsce.

Dodatkowo, minister dodała, że na liście prac legislacyjnych rządu znajduje się również projekt ustawy dotyczącej prosumentów oraz wsparcia dla przedsiębiorstw energetycznych.

Te zmiany legislacyjne mają na celu stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Poprawa warunków dla prosumentów oraz ułatwienie procesu inwestycyjnego w farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne mogą przyczynić się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym. Oczekuje się, że nowa ustawa przyczyni się także do wzrostu inwestycji w sektorze energii odnawialnej oraz stworzy nowe możliwości rozwoju dla polskich przedsiębiorstw działających w tej branży.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version