Wielu właścicieli domów, korzystających z tradycyjnych pieców gazowych do ogrzewania, może być zaskoczonych nadchodzącymi zmianami w przepisach dotyczących emisji gazów cieplarnianych. W ramach unijnej polityki ekologicznej, która zakłada redukcję emisji o 55% do 2030 roku, właściciele takich urządzeń mogą wkrótce spotkać się z nowymi opłatami i ograniczeniami.

Terminy Pożegnania z Gazem

Pakiet Fit for 55 wyznacza konkretne terminy, w których montaż nowych kotłów gazowych zostanie zakazany. Zgodnie z obecnymi przepisami UE, od 2027 roku właściciele nowych domów nie będą mogli instalować kotłów gazowych, z wyjątkiem tych, które wykorzystują biogaz. Do roku 2040 planuje się zakazanie użytkowania pieców gazowych już zainstalowanych w domach, a do 2050 roku piecyki na paliwa kopalne, włącznie z gazem i węglem, mają zostać wyeliminowane z polskich domów.

W ramach zmian, od 2025 roku kraje UE mają zakończyć wszelkie zachęty do montażu kotłów gazowych. Jednakże, nowe przepisy dotyczą nie tylko nowych budynków, ale również tych już istniejących:

  • Od 2028 roku wszystkie nowo budowane budynki publiczne mają być zeroemisyjne.
  • Od 2030 roku zeroemisyjność będzie dotyczyć wszystkich nowych budynków.
  • Do 2050 roku pozostałe budynki, włącznie z domami jednorodzinnymi, mają osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla.

Podatek Jak za Prąd

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie kar finansowych dla użytkowników pieców gazowych, mających na celu zachęcenie do wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne rozwiązania. Obecnie, gaz stanowi najpopularniejsze paliwo do ogrzewania w Polsce, jednakże Komisja Europejska uważa, że użytkownicy pomp ciepła, którzy płacą podatek od emisji CO2, nie powinni być wyłączeni z tej opłaty.

Wprowadzenie nowych opłat ma być bodźcem dla inwestycji w pompy ciepła, których rentowność wzrośnie w porównaniu do gazowych pieców. Szacuje się, że ceny gazu mogą wzrosnąć o 25% z początkiem 2027 roku, co z kolei sprawi, że stosunek opłacalności inwestycji w pompy ciepła do gazowych pieców wyniesie 2,5 do 1.

Reakcja Producentów Pomp Ciepła

Producenci pomp ciepła entuzjastycznie przyjmują te zmiany, spodziewając się wzrostu rentowności swoich produktów. W 2023 roku odnotowali spadek sprzedaży o 30%, jednakże wprowadzenie nowych opłat może zmienić tę tendencję, zachęcając więcej osób do inwestowania w bardziej ekologiczne rozwiązania ogrzewania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version