Na witrynach Rządowego Centrum Legislacji, tuż przed nadchodzącym weekendem, ukazał się projekt nowelizacji ustaw, którego celem jest złagodzenie przepisów i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. To kolejny krok w realizacji obietnic rządu dotyczących poprawy warunków dla przedsiębiorców. Co więcej, większość z proponowanych zmian ma wejść w życie już od 1 stycznia 2025 roku.
Kolejne korzystne zmiany dla przedsiębiorców: deregulacja coraz bliżej
Już wcześniej rząd zapowiadał ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, a teraz pojawił się projekt nowych przepisów. Co mogą oczekiwać przedsiębiorcy? W zakresie administracyjnym i redukcji biurokracji można spodziewać się m.in. zniesienia konieczności przedstawiania w urzędzie dokumentów prokury lub pełnomocnictwa, jeżeli takie upoważnienie jest udokumentowane w publicznych rejestrach. Dodatkowo planowane są dalsze kroki w kierunku deregulacji pieczątek i pieczęci.
Wiele zmian dotyczy także kontroli i kar dla przedsiębiorców. Przewiduje się skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni roboczych. Częstotliwość kontroli ma być dostosowana do ocenianego ryzyka związanego z działalnością przedsiębiorstwa, co oznacza, że im mniejsze ryzyko, tym mniej kontroli. Ponadto przed kontrolą przedsiębiorca będzie otrzymywał listę informacji i dokumentów, które organ kontrolny będzie chciał przejrzeć, co pozwoli na lepsze przygotowanie się do kontroli i uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek.
Po zmianach będzie możliwe wniesienie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych (choć nie wstrzymującego tych działań), gdy organ przeprowadza kontrolę w sposób nieuprawniony, powołując się na wyjątki związane z kontrolą działalności gospodarczej. Rząd planuje także zapobiec nadużywaniu postępowań w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa skarbowe w celu jedynie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Ważne jest również, że zmiany umożliwią rozpowszechnienie tzw. „wezwań miękkich” oraz umożliwią urzędom umarzanie kar administracyjnych i zaległych opłat bezpośrednio z urzędu.
Pozostałe planowane przez rząd zmiany
Niewątpliwie dla większości przedsiębiorców kluczowe będą zmiany dotyczące kontroli firm. Jednakże rząd ma również zamiar uregulować kwestie związane z prowadzeniem niezarejestrowanej działalności przez cudzoziemców oraz z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych w ramach takiej działalności. Planowana jest także modyfikacja definicji małych i mikroinstalacji w ustawie o odnawialnych źródłach energii.
Większość z tych zmian ma zostać wprowadzona stosunkowo szybko – rząd pragnie, aby nastąpiło to już od 1 stycznia 2025 roku.