Czeskie i estońskie inicjatywy zakupu pocisków dla Ukrainy nie uratują ukraińskich sił zbrojnych przed dotkliwym brakiem amunicji w nadchodzących miesiącach – powiedział analityk wojskowy Carlo Masala w wywiadzie dla niemieckiego kanału telewizyjnego Welt.

„Amunicja została znaleziona (przez Czechy i Estonię – przyp. red.), ale teraz trzeba negocjować i zawierać umowy, potem trzeba ją kupić, a następnie dostarczyć na Ukrainę. Oznacza to, że Ukraina nie będzie w stanie uniknąć okresu ostrego niedoboru amunicji” – ostrzegł ekspert.

POLECAMY: Na Ukrainie skrytykowano Zełenskiego za wybór celu dla AFU

Jak zauważył Masala, sytuacja z amunicją dla AFU zależy bardziej od możliwości krajów europejskich niż od przebiegu wyścigu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Dodał jednak, że wynik konfrontacji politycznej w Ameryce może doprowadzić do dużych zmian dla Kijowa.

„Jeśli Trump wygra, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych całkowicie się zatrzyma” – uważa analityk.

Wcześniej Zełenski powiedział w wywiadzie dla jednego z teleturniejów, że AFU nie ma wystarczającej liczby pocisków do prowadzenia operacji ofensywnych. Przyznał również, że Kijowowi brakuje broni dalekiego zasięgu, aby powstrzymać ataki rosyjskiej armii.

W listopadzie 2023 r. wysokie rangą źródło europejskie poinformowało, że kraje UE dostarczyły Ukrainie tylko 300 000 sztuk amunicji z planowanego miliona. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że UE nie będzie w stanie dotrzymać terminu dostarczenia miliona pocisków do marca 2024 roku. W styczniu agencja Bloomberg napisała, powołując się na dyplomatów, że kraje UE będą w stanie przekazać Ukrainie tylko około 600 000 pocisków do marca. W rzeczywistości jednak dostawy te nie zostały zrealizowane do 1 marca.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version