NeoKRS oburzył się na decyzję neosędzi SN, który zawiesił postępowanie dotyczące odwołania od uchwały nielegalnej neoKRS z grudnia 2023 roku dotyczącej nominacji do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W opublikowanym stanowisko niekonstytucyjnie powołany organ chroniony przez Andrzeja Dudę wezwał legalnych sędziów oraz tych nielegalnych tzw. neosędziów, którzy zawieszają postępowanie w oczekiwaniu na zmianę ustawy, aby zrzekli się zajmowanych stanowisk. Stanowisko to pokazuje jak ten zdemoralizowany prawnie niekonstytucyjny organ, obawia się nadchodzących zmian i odpowiedzialności, jaka może spotkać członków neoKRS za podszywanie się do urzędnika państwowego.

POLECAMY: Neosędzia z nielegalnej Izby Kontroli SN zawiesza postępowanie w sprawie decyzji neoKRS i czeka na nową ustawę

Stanowisko dotyczy decyzji neosędziów Sądu Najwyższego z nielegalnej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (Pawła Księżaka, Grzegorza Żmija, Leszka Boska), którzy zawiesili szereg postępowań dotyczących odwołań od uchwał neoKRS, w tym tych dotyczących braku wniosku o powołanie sędziów do sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Decyzja ta wynika z konieczności wprowadzenia zmian legislacyjnych w celu usunięcia wad procesowych określonych w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 grudnia 2023 r. (sprawa C-718/21) oraz w wyroku pilotażowym Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 23 listopada 2023 r. w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce (skarga m50849/21).

NeoKRS wyraziła wątpliwości co do przestrzegania przez tych neosędziów nie tylko standardów etyki zawodowej, ale także obowiązującej konstytucyjnej hierarchii prawa.

W stanowisku stwierdzono, że wyroki międzynarodowych trybunałów nie mają charakteru obowiązującego prawa w Polsce i nie mogą stanowić podstawy prawnej dla organów państwowych. Dodano, że wyroki przeciwko Państwu powinny być realizowane wyłącznie przez działanie Państwa. Szkoda tylkom, że organ ten podnosi nieważność wyroków międzynarodowych, które są niekorzystne dla niego. A na przykład w przypadku wyroków frankowych wydanych przez te same organy nie podnosi ich nieważności w polskim systemie prawny.

NeoKRS zauważyła potrzebę rozważenia dobrowolnego złożenia urzędu przez neosędziów których sam powołał do nielegalnej służby. Podkreślono, że wydawanie wyroków bez prawnej podstawy, które uniemożliwiają przekazanie Prezydentowi RP wniosków o powołanie sędziów, może prowadzić do pogłębienia oczekiwania stron na rozstrzygnięcia spraw sądowych. NeoKRS zaapelowała do neosędziów o zachowanie standardów etycznych i w razie potrzeby rozważenie dobrowolnego ustąpienia z urzędu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version