Fundacja Polska Bezgotówkowa z dumą ogłasza, że w 2023 roku prawie 65% wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce było przeprowadzanych bezgotówkowo. Dane te wynikają z raportu zatytułowanego „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce: badanie konsumenckie”.
POLECAMY: Czesi się budzą. Coraz więcej przedsiębiorców wymaga płatności wyłącznie w gotówce
W roku 2023 gotówką dokonaliśmy tylko 35% transakcji, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2022.
POLECAMY: Słowacja wprowadza konstytucyjne prawo do płatności gotówką
Dziesięć lat temu tylko co piąta płatność w sklepach i punktach usługowych była bezgotówkowa.
Najczęściej płatności bezgotówkowe są dokonywane w:
- sklepach z obuwiem i odzieżą (70%),
- sklepach wielkopowierzchniowych, czyli supermarketach i hipermarketach (69%),
- księgarniach, kioskach, sklepach papierniczych (65%),
- drogeriach, aptekach oraz na stacjach paliw (64%).
Nadal jednak płacimy gotówką m.in. u fryzjera oraz za naprawy, w warsztatach i salonach samochodowych.
– Nasze badanie pokazuje, że udział płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych w Polsce wzrósł r/r o 3 p.p., a w stosunku do 2013 r. zwiększył się diametralnie – z poziomu 20% do 65%. W ciągu zaledwie 10 lat nastąpiła rewolucyjna zmiana w zachowaniach konsumenckich. Podczas zakupów coraz chętniej sięgamy po karty i smartfony, ponieważ postrzegamy je jako szybkie, bezpieczne i wygodne. Prognozujemy, że ta zmiana zachowań z roku na rok będzie się tylko umacniać – co pokazuje również wzrost w poziomie ubankowienia (o 3 p.p.) – komentuje Joanna Erdman, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.