Paweł Majcher został zarejestrowany jako likwidator Polskiego Radia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Decyzję tę podjął Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy, który w ten sposób zatwierdził rozpoczęcie procesu likwidacji spółki Polskie Radio.
POLECAMY: TVP oficjalnie postawiona w stan likwidacji. Sąd rejestrowy ucina swoją decyzją wszelkie spekulacje
Pod koniec stycznia wniosek o wpis został odrzucony pod koniec stycznia tego roku jednak resort miniostra Sienkiewicza, postanowił odwołać się od wadliwej prawnie decyzji referendarza. Przypominamy, że w poniedziałek 8 kwietnia, Sąd Rejonowy zatwierdził również likwidację Telewizji Polskiej, co formalnie potwierdziło objęcie funkcji szefa spółki przez likwidatora Daniela Gorgosza.
„Koniec sporu o prawomocność likwidacji tej ohydy, jaką była telewizja PiS-u. Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomogli, a tym, którzy bronili tej patologii, mam tylko jedno do powiedzenia: walec nie dyskutuje z asfaltem, którędy ma jechać” – skomentował decyzję minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
Likwidacja państwowych spółek medialnych z przeszkodami
Ministerstwo Kultury musiało czekać kilka miesięcy na pozytywną opinię sądu, ponieważ referendarze sądowi 22 stycznia odmówili wpisu do rejestru spółek likwidatorów Polskiego Radia i TVP. Wtedy Ministerstwo Kultury oświadczyło, że decyzje te nie miały skutków prawnych i zapowiedziało odwołanie. Minister Sienkiewicz wyraził wówczas w mediach przekonanie, że cała sprawa zakończy się pomyślnie, a likwidatorzy zostaną wpisani do rejestru, nazywając to początkiem długiej drogi sądowej.
Decyzja ministra o likwidacji mediów publicznych w Polsce zapadła pod koniec ubiegłego roku, 27 grudnia 2023 roku. Minister Sienkiewicz postawił w stan likwidacji spółki: Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. Uzasadnił to zawetowaniem przez prezydenta ustawy okołobudżetowej, która przewidywała trzy miliardy złotych na finansowanie mediów publicznych. Według resortu, postawienie spółek w stan likwidacji miało zapewnić ich dalsze funkcjonowanie, przeprowadzić restrukturyzację oraz zapobiec zwolnieniom pracowników z powodu braku finansowania.