Naukowcy z Global Vaccine Data Network, specjalnej grupy badawczej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), donoszą, że szczepionki przeciwko COVID-19 mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów zaburzeń pracy serca i mózgu.

POLECAMY: EMA oficjalnie potwierdza, że szczepionki na COVID nigdy nie miały na celu zapobieganiu infekcją [+VIDEO]

Przeprowadzone badanie obejmowało 99 milionów zaszczepionych osób w ośmiu krajach i miało na celu zbadanie występowania 13 schorzeń, uznanych za „działania niepożądane”. Wyniki wskazują na potencjalnie większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zespół Guillain-Barre oraz zakrzepica po podaniu szczepionki. Lekarze podkreślają jednak, że ryzyko tych zdarzeń jest znacznie wyższe w przypadku zakażenia COVID-19 niż po zaszczepieniu.

POLECAMY: Lekarka, która promowała szczepionki i wyśmiewała publicznie „odmieńców” zmarła nagle w wieku 43 lat

Według danych zebranych przez organizację naukowo-badawczą Our World in Data, od początku pandemii koronawirusa podano 13,5 miliarda dawek szczepionek na całym świecie, a około 71% populacji światowej otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Od samego początku lekarze monitorowali potencjalne skutki uboczne, ale dotychczas nie przeprowadzono badania o takiej skali jak to, które jest autorstwem naukowców z Global Vaccine Data Network. Badanie to było największym dotąd badaniem dotyczącym szczepionek przeciwko COVID-19 – jak informuje magazyn „Forbes”. Lekarze przeanalizowali wskaźniki wystąpienia 13 schorzeń, które uznane zostały za „zdarzenia niepożądane o szczególnym znaczeniu”.

Najważniejsze wnioski lekarzy. Jakie skutki uboczne szczepienia przeciw Covid-19

Oto wnioski lekarzy po przeanalizowaniu wyników badań:

— Rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego zidentyfikowano po pierwszej, drugiej i trzeciej dawce szczepionek mRNA firm Pfizer-BioNTech i Moderna;

— Ryzyko wystąpienia innej choroby serca, zwanej zapaleniem osierdzia, było 6,9-krotnie wyższe u osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, podczas gdy ryzyko po pierwszej i czwartej dawce szczepionki Moderna było odpowiednio 1,7-krotnie i 2,6-krotnie większe;

— Ryzyko rozwoju rzadkiej choroby autoimmunologicznej: zespołu Guillain-Barre było 2,5 razy większe wśród osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca. 3,2 razy większe w tej samej populacji było z kolei ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi;

— Z badania wynika, że ​​po podaniu szczepionki Moderna ryzyko rozwoju choroby neurologicznej, ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia, było 3,8 razy większe, a po podaniu szczepionki AstraZeneca 2,2 razy większe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version