Od września 2024 roku ukraińskie dzieci przebywające w Polsce będą zobowiązane do uczęszczania do szkoły, niezależnie od tego, czy uczą się zdalnie w systemie ukraińskim. Wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Joanna Mucha, wyjaśnia, że celem tych zmian nie jest polonizacja, lecz przygotowanie dzieci do ewentualnego powrotu do Ukrainy po zakończeniu wojny.

Dotychczas ukraińskie dzieci w Polsce miały wybór między uczęszczaniem do polskiej szkoły, zdalną nauką w systemie ukraińskim lub nawet wypadnięciem z systemu edukacji. Nowe przepisy mają uregulować tę sytuację i zapewnić wszystkim dzieciom prawo do edukacji.

Obowiązek szkolny dla wszystkich

Nowe przepisy przewidują, że od września 2024 roku ukraińskie dzieci w Polsce będą miały taki sam obowiązek szkolny jak ich polskie rówieśnicy. Oznacza to, że rodzice będą musieli zapisywać dzieci do szkół stacjonarnych, nawet jeśli uczą się one zdalnie w systemie ukraińskim. Nowe zasady będą obowiązywać dzieci w wieku od 7. do 18. roku życia.

Konsekwencje nieprzestrzegania obowiązku szkolnego

W przypadku nieprzestrzegania obowiązku szkolnego, szkoła będzie zobowiązana do zgłoszenia tego faktu organowi prowadzącemu, czyli samorządowi. Jeśli któreś z dzieci nie zostanie zapisane do danej szkoły, dyrekcja będzie musiała sprawdzić, czy uczy się ono gdzie indziej. W przypadku braku zapisu na żadnej liście, szkoła będzie wysyłać pismo przypominające o obowiązku szkolnym, a w razie potrzeby zgłaszać sprawę na policję. Rodzicom, którzy nie przestrzegają obowiązku szkolnego, grożą kary finansowe oraz sprawy sądowe.

Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że od września do szkół w Polsce przyłączy się nie więcej niż 50 tysięcy dzieci ukraińskich.

Lekcje języka ukraińskiego i integracji europejskiej

Nowe przepisy zakładają również, że dzieci z Ukrainy będą miały możliwość uczęszczania na lekcje z języka ukraińskiego w polskich szkołach, prowadzone przez nauczycieli z Ukrainy. MEN planuje współpracę z kuratoriami oświaty w celu popularyzacji tej opcji. Dodatkowo, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zaproponować więcej zajęć z tematyki integracji europejskiej dla dzieci ukraińskich.

Wyzwania i korzyści

Nowe przepisy oznaczają dodatkową pracę dla szkół, ale również zapewniają korzyści. Zwiększa się liczba uczniów, co oznacza również więcej godzin dla nauczycieli. Szkoły będą musiały radzić sobie z integracją uczniów nie mówiących po polsku, ale MEN przewiduje specjalne lekcje języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Dodatkowo, przyjęcie nowych uczniów może stanowić ratunek dla szkół, które odczuwają spadek liczby uczniów z powodu niżu demograficznego.

Wdrażanie nowych przepisów wzbudza nadzieje na lepszą opiekę edukacyjną dla dzieci ukraińskich w Polsce oraz na lepszą integrację społeczną i kulturową. Ostateczne zasady będą znane przed wakacjami, a Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad właściwymi rozporządzeniami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version