Eksperci oceniają, że wprowadzenie warunku związanego z obowiązkiem szkolnym dla dzieci ukraińskich pobierających świadczenie 800 plus może być korzystnym rozwiązaniem. Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który obecnie przechodzi etap konsultacji.

Świadczenie 800 plus dla wszystkich dzieci

Program 800 plus obejmuje wszystkie dzieci wychowywane na terenie Polski, w tym także Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju. Jednakże nowe prawo ma wprowadzić dla nich dodatkowy warunek, który muszą spełnić, aby otrzymywać wsparcie finansowe. Według projektu, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwać obywatelom Ukrainy, jeśli zamieszkują z dzieckiem na terenie Polski i jeśli dziecko realizuje obowiązek nauki.

Pozytywna opinia ekspertów

Dominik Owczarek, analityk w Instytucie Spraw Publicznych, podkreślił, że wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich pobierających świadczenie 800 plus jest korzystnym rozwiązaniem. Uważa, że jest to sposób na uporządkowanie sytuacji i może przyczynić się do uniknięcia szeregu problemów związanych z edukacją.

Cel ustawy

Dr Katarzyna Huczek, adiunkt w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, właścicielka Biura Obsługi Cudzoziemców LegalPol, podkreśliła, że obowiązek szkolny dla dzieci cudzoziemskich wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Jej zdaniem, wprowadzenie tego warunku umożliwi uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń oraz umożliwi realną analizę potrzeb edukacyjnych i społecznych dzieci ukraińskich w polskich szkołach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version