Dzikie koczowiska znikały z ulic stolicy Francji, ale tylko tymczasowo, na okres trwania Igrzysk Olimpijskich. Operacja „oczyszczania” Paryża przed tym wydarzeniem jest w toku. Merowie prowincjonalnych miast od dawna narzekali na nielegalnych migrantów, którzy byli podrzucani do ich miast od wielu tygodni.

Jednak samo miasto, region Île-de-France oraz kilka stowarzyszeń zainwestowało w utworzenie ponad tysiąca mieszkań dla bezdomnych w Paryżu. Jest to odpowiedź na krytykę organizacji humanitarnych i przykład walki z ubóstwem.

W ostatnich tygodniach otwarto trzy takie „rezydencje” z około dwudziestoma mieszkaniami. Najbardziej potrzebujący bezdomni będą mieli możliwość skorzystania z tych mieszkań. To zazwyczaj niewielkie kompleksy mieszkaniowe zawierające około dwudziestu jednostek, donosi „Le Parisien” w poniedziałek, 8 kwietnia. Jednym z niedawno oddanych do użytku budynków jest ten przy rue des Maraîchers, w 20. dzielnicy Paryża, którego koszt wyniósł 3,6 miliona euro, pokryty przez państwo, region Île-de-France oraz kilka stowarzyszeń.

Jacques Baudrier, komunistyczny członek rady miejskiej Paryża odpowiedzialny za mieszkalnictwo, zapowiedział utworzenie „co najmniej dwudziestu takich struktur”. Mieszkanie ma stanowić punkt wyjścia w procesie wyjścia z bezdomności. Różne stowarzyszenia i instytucje socjalne będą nadal nadzorować proces rozwiązywania problemów osób już zakwaterowanych.

Baudrier zdaje sobie sprawę, że problem bezdomności nie został jeszcze rozwiązany i że „bezdomni nie znikną”. W czasie ostatniej „Nocy Solidarności” służby socjalne zarejestrowały prawie 3500 osób bezdomnych na ulicach Paryża, chodzi tutaj raczej o „kloszardów” niż o nielegalnych imigrantów czy koczowników romskich.

Nowe mieszkania będą więc w pewien sposób rodzajem „wioski Potiomkinowskiej”. Nie wszyscy najemcy nowych mieszkań zapewne będą w stanie je utrzymać. Niemniej jednak państwo pokazuje, że podejmuje działania, a fani przybywający na igrzyska nie będą mieli okazji zbyt często spotkać bezdomnych, którzy, mimo wszystko, są nieodłączną częścią krajobrazu tego miasta.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version