Minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras, stanowczo odrzucił propozycję przywrócenia bonu turystycznego, podkreślając, że obecnie nie ma ku temu żadnych uzasadnionych powodów. W jego ocenie, program bonów turystycznych, który został wprowadzony w okresie pandemii, spełnił swoje zadanie, a teraz sytuacja w branży turystycznej uległa poprawie.

W rozmowie na antenie Polsat News minister Nitras podkreślił, że bon turystyczny był kluczowym elementem tarczy antykryzysowej. Jednakże, w obliczu obecnej sytuacji na rynku turystycznym, gdzie hotele notują pełne obłożenie, a branża odnotowuje wzrostowe tendencje, nie ma potrzeby kontynuowania tego wsparcia finansowego.

Program bonów turystycznych był jednym z elementów tarczy antykryzysowej, który działał w okresie od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku. Każde dziecko do 18 roku życia miało prawo do bonu o wartości 500 zł, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych bon był dwukrotnie wyższy, wynosząc 1000 zł. Bon można było wykorzystać na opłacenie usług hotelarskich oraz imprez turystycznych na terenie Polski.

Jednakże, mimo ogromnej skali programu, Ministerstwo Sportu i Turystyki, pod kierownictwem ministra Nitrasa, zdecydowało się nie kontynuować tego rodzaju wsparcia. Jak zaznaczył minister, pomimo poniesionych znaczących kosztów, które sięgały „grubych miliardów złotych”, program ten był kluczowy w czasie pandemii, a teraz, gdy branża turystyczna odzyskuje siły, nie ma potrzeby dalszego finansowania tego typu inicjatyw.

O ile program bonów turystycznych spotkał się z pewnym zainteresowaniem i zaangażowaniem, zwłaszcza ze strony przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, to jego skuteczność i efektywność były przedmiotem dyskusji. Zgodnie ze sprawozdaniem z realizacji programu, które zostało przedstawione w Sejmie, wygenerowano ponad 4,4 miliona bonów, z których aktywowano 88 proc., co stanowi imponujący wynik. Łączna wartość wygenerowanych bonów przekroczyła 3,6 miliarda złotych.

W ramach programu bonów turystycznych, ponad 28 tysięcy podmiotów z branży turystycznej otrzymało wypłaty na kwotę ponad 3,1 miliarda złotych. Najczęściej wykorzystywano je na opłacenie usług hotelarskich, stanowiąc 56 proc. całości wydatków. Imprezy turystyczne zajęły drugie miejsce z udziałem 35 proc., natomiast pozostałe usługi stanowiły ponad 7 proc.

Podsumowując, program bonów turystycznych był istotnym narzędziem wsparcia w czasie pandemii, jednakże obecnie, w kontekście poprawy sytuacji na rynku turystycznym, Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło decyzję o niekontynuowaniu tego rodzaju wsparcia. Mimo że program ten miał swoje wady i zalety, jego rola w stabilizacji branży turystycznej w trudnych czasach została doceniona, a teraz, gdy branża ta odzyskuje siły, minister Nitras uważa, że nie ma potrzeby ponownego wdrażania tego typu środków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version