Narodowy Bank Polski (NBP) wyjaśnia, że niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdy w naszych rękach ląduje zniszczony banknot. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia takiej gotówki, jednak istnieje możliwość wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów.

Banknoty, których obecnie używamy w Polsce, wprowadzono do obiegu w styczniu 1995 roku. Jest to już spory okres, więc nie ma w tym nic dziwnego, że niektóre z nich noszą poważne ślady użytkowania.

NBP podkreśla, że przyjęcie lekko uszkodzonych lub zabrudzonych banknotów przez sprzedawców jest zazwyczaj bezproblemowe. Niemniej jednak, jeśli banknot jest w znacznym stopniu uszkodzony, może zostać odmówione jego przyjęcia. Jednakże nie oznacza to, że taki pieniądz jest już bezużyteczny. Istnieje możliwość jego wymiany na nowy.

Procedura wymiany

Wymiana zużytych lub uszkodzonych banknotów regulowana jest przez zarządzenie nr 31/2013 Prezesa NBP z dnia 17 grudnia 2013 roku. Zgodnie z tym dokumentem, uszkodzone, ale autentyczne banknoty i monety można wymienić na nowe.

NBP precyzuje, że wymiana dotyczy banknotów postrzępionych, naddartych, podklejonych, przerwanych, nadmiernie zabrudzonych, zaplamionych czy odbarwionych. Ważne jednak, aby banknot jasno wskazywał na swój nominał.

Gdzie dokonać wymiany?

Wymianę zniszczonych pieniędzy można dokonać w dowolnej placówce bankowej w Polsce lub w poszczególnych oddziałach Narodowego Banku Polskiego. W przypadku lekko uszkodzonych lub zabrudzonych pieniędzy, wymiana najczęściej odbywa się „od ręki”. Jednak, jeśli banknoty są w bardzo złym stanie, placówka może skierować je do siedziby NBP w celu rozpatrzenia wymiany.

W takim przypadku, osoba zainteresowana musi złożyć wniosek zawierający swoje dane personalne oraz kontaktowe. Decyzja dotycząca wymiany jest zazwyczaj przekazywana mailowo lub listownie.

Jeśli banknot jest przesyłany do siedziby NBP, podczas rozpatrywania wniosku może zostać podjęta decyzja o zwróceniu jedynie części wartości uszkodzonego pieniądza. W takim przypadku, osoba do której należy pieniądz, otrzymuje jego równowartość od banku.

Warto mieć świadomość procedur związanych z wymianą zniszczonych banknotów, aby w razie potrzeby móc skorzystać z możliwości ich wymiany i uniknąć utraty wartości pieniądza.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version