Zmiany w procesie rejestracji wyrobów tytoniowych zbliżają się wielkimi krokami. Dotychczasowy system Track&Trace, skupiający się głównie na papierosach i tytoniu do skręcania, wkrótce zostanie poszerzony o inne produkty tytoniowe. Od 20 maja 2024 roku wszyscy producenci oraz punkty sprzedaży będą zobowiązani do przestrzegania nowych regulacji, co ma na celu skuteczniejszą walkę z nielegalnym obrotem tytoniem oraz ochronę zdrowia publicznego.

Rozszerzenie Zakresu Systemu Track&Trace

W maju 2024 roku wejdą w życie zmiany w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych, które obejmą również inne produkty tytoniowe niż papierosy i tytoń do skręcania. Decyzja ta wynika z konieczności wprowadzenia skutecznych zabezpieczeń na produkty, które dotychczas nie były objęte naklejkami akcyzowymi, a tym samym nie miały zapewnionej odpowiedniej ochrony.

Nowe przepisy dotyczące systemu Track&Trace, które mają wejść w życie w maju, zakładają znaczące poszerzenie zakresu produktów objętych tym systemem. Oprócz papierosów i tytoniu do skręcania, będą one obejmować także tytoń do żucia czy snus. Wdrożenie tych zmian ma na celu skuteczną walkę z nielegalnym obrotem tytoniem, ochronę zdrowia publicznego oraz wsparcie finansów państwowych.

Ważne Informacje dla Detalistów

Wraz z rozszerzeniem zakresu produktów objętych systemem Track&Trace, punkty sprzedaży oferujące wyroby tytoniowe muszą również zarejestrować się w tym systemie. Jest to jedyny warunek stawiany przed detalistami, którzy nie przestrzegając tych przepisów, mogą stracić możliwość zakupu tytoniu od dostawców. To istotne zmiany, które będą miały wpływ na sposób funkcjonowania sprzedawców detalicznych na rynku wyrobów tytoniowych.

Regulacje Systemu Track&Trace w Polsce

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących systemu Track&Trace to część polityki Unii Europejskiej mającej na celu walkę z nielegalnym obrotem tytoniem oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla konsumentów. W Polsce, te zmiany zostały włączone do prawa krajowego ustawą z 22 lipca 2016 roku, która dotyczy ochrony zdrowia przed negatywnym wpływem tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Rynek Wyrobów Tytoniowych w Polsce

Dane opublikowane przez „legaartis” ukazują, że papierosy stanowią istotną część budżetu Polski. Akcyza na tytoń do budżetu wpłynęła ponad 25 mld zł w 2022 roku, a dodatkowe kilka miliardów z VAT. Trendy na rynku wyrobów tytoniowych pokazują, że mimo zmieniających się preferencji klientów, sprzedaż wzrasta, co jest szczególnie widoczne na polskim rynku. Lider rynku, Philip Morris International, informuje o wzroście zamówień na papierosy oraz wkłady z podgrzewanym tytoniem, co świadczy o stabilności i wzroście polskiego rynku tytoniowego.

Podsumowując, wprowadzenie nowych przepisów dotyczących systemu Track&Trace ma na celu zwiększenie kontroli nad rynkiem wyrobów tytoniowych, walkę z nielegalnym obrotem oraz ochronę zdrowia publicznego. Wprowadzenie tych zmian ma również na celu wsparcie finansów państwowych poprzez zwiększenie wpływów z akcyzy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version