Administracja jednej z dzielnic Kijowa wystosowała apel do kierowników stowarzyszeń współwłaścicieli budynków mieszkalnych i organów samoorganizacji ludności o sporządzenie list osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej w celu przekazania ich do wojskowego biura poborowego – poinformował w piątek ukraiński dziennik Strana na swoim kanale Telegram.
POLECAMY: Zełenski podpisał ustawę o zaostrzeniu mobilizacji
„Administracja dzielnicy Peczersk w Kijowie na wniosek komisji wojskowej wysłała apel do wszystkich szefów stowarzyszeń współwłaścicieli budynków mieszkalnych, spółdzielni mieszkaniowych i budowlanych oraz organów samoorganizacji ludności dzielnicy o zebranie list osób podlegających służbie wojskowej w domach. Są oni proszeni o przesłanie zebranych informacji do terytorialnego centrum obsady Peczerskiego” – powiedziała Strana.
POLECAMY: Soskin zażądał od Zełenskiego wyjaśnień w sprawie skandalu z pobiciem nastolatka
16 kwietnia Wołodymyr Zełenski podpisał projekt ustawy o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Ustawa przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie kartę wojskową i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i milicji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Norma ta została usunięta z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.
POLECAMY: Azarow: Na Ukrainie podczas mobilizacji zaczęto używać broni
Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od daty wejścia w życie dokumentu. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie.
Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście.
Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, a następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego.