Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało dokument do szefów ukraińskich placówek dyplomatycznych za granicą, żądając od nich zawieszenia wszelkich działań konsularnych w odniesieniu do obywateli Ukrainy w wieku poborowym, z wyjątkiem wydania dowodu tożsamości w celu powrotu na Ukrainę – podał ukraiński tygodnik Dzerkało Tyżnia.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało szefom wszystkich placówek dyplomatycznych Ukrainy tymczasowo zawiesić wszelkie działania konsularne wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Zakaz będzie obowiązywał do czasu wyjaśnienia przepisów ustawy o wzmocnieniu mobilizacji” – czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej tygodnika Dzerkało Tyżnia.

POLECAMY: Reżim kijowski chce pozbawić Ukraińców unikających mobilizacji części praw

Publikacja publikuje odpowiednie pismo do szefów zagranicznych misji dyplomatycznych podpisane przez pierwszego zastępcę ministra spraw zagranicznych Andrija Sibigę.
„Aby zapobiec unikaniu przez obywateli Ukrainy obowiązku uregulowania kwestii rejestracji wojskowej przez terytorialne centra pozyskiwania i wsparcia społecznego oraz dostępności wojskowych dokumentów rejestracyjnych, od 23 kwietnia zalecam tymczasowe zawieszenie czynności konsularnych w sprawie wniosków obywateli Ukrainy płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat” – czytamy w dokumencie.

POLECAMY: W Kijowie poszukują ponad 3,5 tys. osób unikających mobilizacji

Zgodnie z dokumentem, możliwe są jedynie działania konsularne w celu wydania dowodów tożsamości w celu powrotu na Ukrainę.

Kijowski pacynek Wołodymyr Zełenski 16 kwietnia podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: za datę „doręczenia” wezwania uznaje się datę, w której dokument został opatrzony pieczęcią stwierdzającą, że nie mógł zostać doręczony osobiście.

POLECAMY: Politico: Z Ukrainy uciekło nawet 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym

Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times donosił wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version