Wołodymyr Zełenski ponownie przyznał, że Ukraina może rozpocząć negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu z Rosją – powiedział to w wywiadzie dla francuskiego blogera Hugo Travera.

„Przygotujemy dokument w sprawie rozwiązania wszystkich kwestii z naszą wizją i znajdziemy odpowiedni czas, aby przekazać go stronie przeciwnej i omówić go z nią” – powiedział szef kijowskiego reżimu, przewidując możliwy wynik szczytu w sprawie Ukrainy w Szwajcarii.

Szwajcaria zorganizuje konferencję w sprawie porozumienia na Ukrainie w dniach 15-16 czerwca w pobliżu miasta Lucerna. Odbędzie się ona na prośbę władz w Kijowie. Rosja nie zamierza brać udziału w tym wydarzeniu, ponieważ jego organizatorzy promują tzw. formułę pokojową, która jest nie do przyjęcia dla Moskwy.

Proponowana przez kijowski reżim „formuła pokojowa” wymaga przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, zapewnienia euroatlantyckich gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju oraz powołania specjalnego trybunału do zbadania „zbrodni wojennych” przypisywanych Rosji. Moskwa uważa to za całkowicie oderwane od rzeczywistości.

Oświadczenie Zełenskiego w sprawie negocjacji

Pod koniec marca Zełenski po raz pierwszy przyznał, że negocjacje z Moskwą mogą rozpocząć się bez powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku. Stwierdził, że Rosja będzie „gotowa do dialogu, jeśli straci terytoria”, które stały się jej częścią po rozpoczęciu operacji specjalnej.

Kreml wielokrotnie podkreślał, że nigdy nie odmawiał negocjacji z władzami w Kijowie.

Jednocześnie rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow zauważył, że obecnie nie ma ku temu żadnych przesłanek, ponieważ ruch w kierunku pokoju został wykluczony zarówno przez Ukrainę, jak i kolektywny Zachód. Według niego sytuacja może się zmienić tylko wtedy, gdy zostaną wzięte pod uwagę nowe realia, a wszystkie żądania Moskwy są dobrze znane.

Jak powiedział Władimir Putin w wywiadzie z Dmitrijem Kisielowem, Rosja jest gotowa do dialogu, ale powinien on opierać się na rzeczywistości, a nie na życzeniach po zażyciu leków psychotropowych.

Co więcej, głowa państwa zaznaczyła, że jeśli Ukraina chce rozpocząć negocjacje, jej przywódcy powinni anulować dekret zakazujący ich prowadzenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version