W czwartek po południu, po zwołaniu miejskiego sztabu kryzysowego, powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni ogłosił zakaz wstępu do lasów. Decyzja ta została podjęta w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u 14 martwych dzików.

– My i nasze zwierzęta nie zarazimy się od dzików, ale chodzi o to, by wirus ASF nie rozprzestrzeniał się w strefie do tej pory czystej – powiedziała po zakończonym zebraniu sztabu kryzysowego rzecznik gdyńskiego urzędu miasta Agata Grzegorczyk.

Zaznaczono, że wirus może być przenoszony na obuwiu lub łapach zwierząt, takich jak koty czy psy. Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał zakaz wstępu do lasów komunalnych i państwowych w mieście. Ognisko wirusa znajduje się na terenie osiedla Gdyni-Karwiny.

W poprzednim tygodniu mieszkańcy przy ulicach Staffa i Konopnickiej znaleźli osiem martwych dzików. Rzeczniczka podkreśliła, że po badaniach stwierdzono u nich obecność wirusa ASF. Następnie wirus wykryto u kolejnych sześciu dzików.

Grzegorczyk zaapelowała o zgłaszanie przypadków znalezienia martwych dzików do straży miejskiej. W mieście przy ulicy Hutniczej utworzono punkt składowania martwych, zainfekowanych zwierząt.

W czwartek odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyło około 20 osób z policji, straży miejskiej, Lasów Państwowych, a także pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego oraz powiatowy lekarz weterynarii.

W związku z wystąpieniem martwych dzików w Gdyni, podjęto również działania w Sopocie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

– Miasto w porozumieniu z powiatowym lekarzem weterynarii rozpoczęło wdrażanie odpowiednich procedur – powiedział Marek Niziołek z sopockiego ratusza.

Apelował, aby w przypadku natknięcia się na martwego dzika w sopockich lasach skontaktować się ze strażą miejską.

Afrykański pomór świń (ASF) stanowi poważne zagrożenie, to zaraźliwa choroba wirusowa dotykająca świnie domowe i dziki. Charakteryzuje się powolnym przebiegiem i może dotknąć znaczną część stada, prowadząc do nawet 100-procentowej śmiertelności zwierząt.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie przenosi się na ludzi, więc nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia ani życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version