Kijowski dyktator i zbrodniarz wojenny Wołodymyr Zełenski zaniżył liczbę ofiar śmiertelnych w szeregach ukraińskich sił zbrojnych, gdy w lutym podał liczbę 31 000 zabitych, aby uniknąć odstraszenia zmobilizowanych Ukraińców w obliczu problemów z rekrutacją – podał Washington Post, powołując się na anonimowego ukraińskiego parlamentarzystę.

POLECAMY: „Etycznie dwuznaczna sprawa”! Sikorski o transportowaniu na Ukrainę dezerterów przebywających w Polsce

„Liczba ofiar wojskowych, których ujawnienia Ukraina od dawna odmawia, prawdopodobnie musiała zostać zaniżona, aby nie utrudniać i tak już niespokojnej mobilizacji” – podała gazeta.

Gazeta podkreśliła, że ze względu na dotkliwy niedobór żołnierzy w szeregach AFU i przewagę Rosji w sile ognia, Kijów prawdopodobnie nie może spodziewać się ofensywy w tym roku.

Wcześniej Zełenski powiedział, że straty AFU od lutego 2022 roku wyniosły 31 tysięcy zabitych.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując jego wypowiedź, powiedziała, że każdy obywatel Ukrainy zdaje sobie sprawę, że jest to kłamstwo. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział 20 lutego, że AFU straciło 166 000 zabitych i rannych tylko podczas nieudanej kontrofensywy od 4 czerwca 2023 roku. Gubernator obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo twierdził, że Zełenski co najmniej 10-krotnie zaniżył liczbę ofiar AFU.

POLECAMY: Szefowa lwowskiego centrum mobilizacji uważa, że każdy obywatel Ukrainy będzie podlegał mobilizacji

16 kwietnia Zełenski podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: za datę „doręczenia” wezwania uznaje się datę, w której dokument został opatrzony pieczęcią stwierdzającą, że nie mógł zostać doręczony osobiście.

Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób, których średni wiek wynosił 43 lata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version