Ksiądz Daniel Wachowiak, pełniący funkcję proboszcza w parafii pw. Św. Brata Alberta w Koziegłowach pod Poznaniem, aktywnie uczestniczy w mediach społecznościowych, gdzie regularnie dzieli się refleksjami na temat wiary i życia kościelnego. Jednakże ostatnio podzielił się czymś zupełnie innym – rachunkiem za ogrzewanie parafialnego budynku. Kwota na fakturze robi wrażenie – to ponad 11 tysięcy złotych.
Ks. Daniel Wachowiak obecnie pełni rolę proboszcza w parafii pw. Św. Brata Alberta w Koziegłowach pod Poznaniem (woj. wielkopolskie). Duchowny niemal codziennie publikuje wpisy na swoich mediach społecznościowych. Dotyczą one głównie tematyki wiary i Kościoła, ale także innych aspektów życia.
W ostatnim poście proboszcz pokazał rachunek za ogrzewanie parafii za miniony sezon. Na fakturze z PGNiG widnieje kwota ponad 11 tysięcy złotych.
„Parafialne rachunki czasem zwalają z nóg. Dobrze, że już sezon letni” – skomentował duchowny.
Inni księża, komentując wpis księdza Wachowiaka, także pokazują swoje faktury za ogrzewanie. Ks. Krzysztof Różański, proboszcz z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu, otrzymał rachunek na kwotę ponad 39 tysięcy złotych. „To było do zapłaty w lutym, więc ból już minął” – skomentował kapłan.
Ks. Janusz Chyła z parafii w Chojnicach zapłacił za ogrzewanie już 40 tysięcy złotych.
„Chciałbym tylko tyle płacić. Ostatnio w parafii w Chojnicach miałem dwie faktury na łączną kwotę 40 tysięcy złotych” – napisał duchowny pod wpisem ks. Wachowiaka.
Skok cen gazu od lipca
PGNiG informowało ostatnio swoich odbiorców, że obecnie, na mocy ustawy z 15 grudnia 2022 r., gospodarstwa domowe oraz inni odbiorcy są rozliczani po niższych cenach. Cena gazu dla tych odbiorców wynosi obecnie 24,62 gr/kWh brutto, a stawki opłat abonamentowych i dystrybucyjnych pozostają na poziomie z końca 2022 r. zgodnie z art. 62b ust. 1 pkt 2 Prawa energetycznego, do 30 czerwca 2024 r.
Wyższe ceny paliwa gazowego oraz stawki opłat zaczną obowiązywać odbiorców objętych ochroną taryfową od 1 lipca 2024 r.
PGNiG Obrót Detaliczny podniesie cenę paliwa gazowego o ok. 45 proc. – z obecnych 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto (z 20,02 gr/kWh do 29,10 gr/kWh netto) dla gazu wysokometanowego grupy E – informuje portal Money.pl. Wzrosną też stawki opłat abonamentowych za przesył gazu.