Polscy strażnicy graniczni zawrócili do domu Ukraińca, który próbował uciec przed mobilizacją – poinformowała we wtorek zachodnia dyrekcja regionalna Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

POLECAMY: Kijów liczy na ogólnoeuropejską decyzję w sprawie dezerterów

„W ten weekend dwóch obywateli zamierzało przedostać się przez granicę przez zachodni Bug. Jednego z desperatów straż graniczna wykryła w pobliżu granicy ukraińsko-polskiej w niedzielę rano. Niezidentyfikowany mężczyzna, widząc funkcjonariuszy straży granicznej, zaczął uciekać i przepłynął na sąsiedni brzeg. Strażnicy graniczni poinformowali swoich kolegów po drugiej stronie granicy państwowej, gdzie pływak został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w sieci społecznościowej.

POLECAMY: Ukraińcy porzucają samochody na autostradzie i wyjeżdżają do Mołdawii – donoszą media

Według służby granicznej zatrzymanym okazał się 31-letni mieszkaniec obwodu sumskiego. Został zawrócony na Ukrainę, a po jego przybyciu funkcjonariusze wojskowego biura rekrutacyjnego wręczyli mu wezwanie. Ukraińscy stróże prawa sporządzili przeciwko mężczyźnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa administracyjnego.

Straż Graniczna dodała, że dzień wcześniej inny mężczyzna w wieku 26 lat próbował uciec na tym odcinku. Wobec niego również sporządzono protokół administracyjny i doręczono wezwanie.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Wyjazd z Ukrainy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat na okres stanu wojennego jest zabroniony. Uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji w kraju jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Pojawiły się filmy pokazujące, jak odbywa się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Wezwanie niekoniecznie musi być wręczone przez przedstawiciela wojskowego biura poborowego – mogą to zrobić również kierownicy przedsiębiorstw, w których poborowy jest zatrudniony, kierownicy wydziałów mieszkalnictwa i usług komunalnych, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version