Poprawka zaproponowana przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego z klubu parlamentarnego KO, przewiduje, że neosędziowie, którzy awansowali przy udziale neoKRS, nie będą automatycznie wykluczeni z możliwości kandydowania do nowej Rady. Zamiast tego, każda taka sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie. Głosowanie nad tą poprawką odbędzie się już w czwartek.

POLECAMY: Nowelizacja ustawy o KRS daje podstawy do podważania statusu neosędziów i neoasesorów oraz ich orzecznictwa

W ramach innych proponowanych zmian do nowelizacji ustawy o KRS, komisje senackie – Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności – zarekomendowały Senatowi przyjęcie niemal trzydziestu poprawek. Wśród proponowanych zmian jest m.in. wprowadzenie zapisu dotyczącego umieszczania kandydatur na kartach do głosowania w porządku alfabetycznym, opatrzenie kart do głosowania pieczęcią urzędową sądu albo sądów oraz zmiana zawartości protokołu głosowania.

Jednakże najważniejsza poprawka, eliminująca zakaz udziału w kandydowaniu do nowej KRS neosędziów, którzy zostali awansowani przy udziale neoKRS, została zgłoszona dopiero podczas środowego posiedzenia Senatu. To wydarzenie miało miejsce po ujawnieniu informacji o rozmowach między ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem a Kancelarią Prezydenta, które zmierzały do uzyskania podpisu prezydenta pod nowelizacją ustawy o KRS. Poprawka ta wynikała z opinii Komisji Weneckiej i zakładała, że sędziowie awansowani przy udziale nowej KRS nie zostaną automatycznie dyskwalifikowani, a każdą taką sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

Ta zmiana sygnalizuje przełom w rozmowach i stanowi istotny krok w kierunku powołania nowej, legalnej KRS, której członkowie będą wybierani przez sędziów, a nie polityków. Ostateczne głosowanie nad poprawkami planowane jest na czwartek w Senacie.

Nowelizacja ustawy, uchwalona przez Sejm 12 kwietnia, stanowi pierwszy krok w przywracaniu praworządności w Polsce. Poprzednia wersja ustawy nie miała szansy na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, co było zapowiadane przez Kancelarię Prezydenta od dłuższego czasu.

Powyższa poprawka pokazuje, że wymiar sprawiedliwości nadal nie będzie pozbawiony cech politycznych a nadano zmierza do uchroni bandy pokemonów, którzy świadomie uczestniczyli w łamaniu prawa przed jakąkolwiek odpowiedzialnością karną za swoje działanie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version