Ostatnie zmiany w programie „Czyste Powietrze” wywołały burzę w branży pomp ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) postanowił dać więcej czasu producentom i importerom na dostosowanie się do nowych zasad. Minister klimatu wyraziła zdziwienie tą decyzją, a teraz głos w sprawie zabrał prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, sugerując, że za tym zamieszaniem mogą kryć się naciski.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od piątku trwa burzliwa dyskusja wokół zmian w programie „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ogłosił, że producenci i importerzy pomp ciepła otrzymają więcej czasu na przeprowadzenie badań i dostarczenie raportów, aby ich urządzenia mogły znaleźć się na liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Decyzja ta ma zapewnić, że beneficjenci programu otrzymują wsparcie tylko na produkty wysokiej jakości i bezpieczne dla środowiska.

Reakcja minister klimatu

Minister klimatu, Paulina Hennig-Kloska, zareagowała na tę decyzję ze zdziwieniem i zapowiedziała, że zbada szczegóły tej decyzji. Podkreśliła, że bezpieczeństwo obywateli jest kluczowe i zapewniła, że podejmie odpowiednie działania w tej sprawie.

Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE (IGU OZE), Adam Nocoń, ujawnił, że po ogłoszeniu zmian w programie „Czyste Powietrze” pojawiły się próby nacisku, aby zrezygnować z tych zmian. Podkreślił, że naciski na NFOŚiGW są na tyle silne, że spowodowały kolejne zmiany, które niekorzystnie wpłyną na beneficjentów programu. IGU OZE apeluje o pilne powołanie zespołu roboczego w celu naprawy sytuacji i zapewnienia, że program „Czyste Powietrze” działa zgodnie z założeniami.

Zamieszanie wokół pomp ciepła i zmian w programie „Czyste Powietrze” podkreśla skomplikowaną sytuację w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Decyzje podejmowane przez instytucje rządowe i organy regulacyjne wywołują kontrowersje i niepewność wśród producentów i importerów. Teraz kluczowe będzie zapewnienie, że zmiany wprowadzone w programie przyczynią się do poprawy jakości i efektywności systemu, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi i środowiskowymi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version