Ulga na złe długi umożliwia odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Aby z niej skorzystać, konieczne jest bycie podatnikiem podatku VAT oraz podatku dochodowego PIT lub CIT. Czynny podatnik VAT może zastosować ulgę na złe długi w rozliczeniu za okres, w którym stwierdza się nieściągalność wierzytelności i gdy faktura dokumentująca wierzytelność została wystawiona nie dalej niż 3 lata przed końcem roku, w którym się rozlicza. Ulga na złe długi w PIT i CIT ma na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, często ograniczaną przez kontrahentów, którzy nabywają usługi/towary, ale nie uregulują za nie zobowiązań finansowych.

Dla kogo ulga na złe długi w VAT?

Zgodnie z art. 89a ust. 1 i ust. 1a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2022 poz. 931, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub usług w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Korekta podatku obejmuje również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w sytuacji, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Aby skorzystać z ulgi na złe długi, wierzyciel musi spełnić warunki wymienione w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT:

  • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty w ramach ulgi na złe długi
  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona

W przypadku dostawy towaru lub świadczenia usług dokonanych na rzecz podmiotu innego niż podatnik VAT czynny, czyli na rzecz konsumenta lub podatnika zwolnionego z VAT, w myśl art. 89a ust. 2a ustawy o VAT, korekta opodatkowania może zostać dokonana, jeżeli:

  1. wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub
  2. wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym, lub
  3. wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów

Obligatoryjna korekta u dłużnika

W przypadku niezapłacenia faktury za dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium RP w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik ma obowiązek korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Taka korekta nie jest konieczna w sytuacji, gdy ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności tego zobowiązania.

Natomiast, gdy dłużnik ureguluje należności po dokonaniu tej korekty, ma on prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Ulga na złe długi w przypadku PIT i CIT

Zasada funkcjonowania ulgi na złe długi w przypadku PIT i CIT przypomina tę obowiązującą w przypadku VAT, chociaż istnieją pewne drobne różnice. Możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania dotyczy kwoty nieuregulowanych faktur i umów, które pozostają nieopłacone przez 90 dni po upływie terminu płatności.

Ulga została wprowadzona na mocy ustawy zmieniającej niektóre przepisy w celu redukcji zatorów płatniczych od 1 stycznia 2020 roku i odnosi się do podatników CIT oraz PIT.

Przedsiębiorca jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version