Polacy szykują się na kolejny wydatek w swoim budżecie domowym, gdyż już niebawem, od 1 lipca, wzrosną ceny energii elektrycznej. Nieustannie zmieniające się informacje na temat wysokości podwyżek wywołują niepokój wśród społeczeństwa. Jakie będą konkretne konsekwencje finansowe dla gospodarstw domowych?

Wzrost Cen Energii w Drugiej Połowie Roku

Już za półtora miesiąca Polacy poczują podwyżki cen energii elektrycznej. Od dłuższego czasu wiadomo było, że częściowe podniesienie opłat jest nieuniknione. Jednakże, dopiero teraz poznajemy konkretną kwotę, która wpłynie na nasze rachunki za prąd.

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, na antenie TVN24 podała ostateczną kwotę podwyżki. Choć wcześniej mówiono o możliwych 30 złotych wzroście, obecnie wiemy, że sytuacja będzie różna dla różnych rodzin.

Indywidualne Wzrosty Cena dla Gospodarstw Domowych

Obecnie maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł za megawatogodzinę (MWh), przy określonych limitach zużycia rocznego. Jednakże, od lipca ta cena wzrośnie. Minister Hennig-Kloska podaje, że wzrost ten będzie wynosił około 9 groszy za kilowatogodzinę (KWh) dla gospodarstw, które dotąd mieszczą się w limitach zużycia.

Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny, zużywającej 175 kWh miesięcznie, średni wzrost rachunku będzie wynosił około 16 złotych.

Odmrożenie Cen dla Innych Podmiotów

Nie tylko gospodarstwa domowe poczują podwyżki. Podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu oraz małe i średnie przedsiębiorstwa również staną przed wyzwaniem wzrostu cen prądu. Dla nich maksymalna cena MWh wyniesie 693 zł, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z obecną sytuacją.

Rekompensata dla Wybranych Odbiorców

Ministerstwo klimatu i środowiska przewiduje rekompensatę w postaci bonu energetycznego dla osób, których sytuacja finansowa zostanie szczególnie dotknięta przez wzrost cen prądu. Bon ten zostanie wypłacony jednorazowo, w drugiej połowie 2024 roku, i może wynosić od 300 do 1200 złotych.

Jednakże, aby skorzystać z tej rekompensaty, dochody gospodarstwa nie mogą przekroczyć 2500 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1700 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Powyżej tej granicy obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”.

Podsumowując, podwyżki cen prądu dotkną wszystkich Polaków, ale za pomocą bonu energetycznego resort klimatu i środowiska stara się złagodzić ten negatywny wpływ na gospodarstwa domowe o niższych dochodach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version