Kilka miliardów euro z wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów, które UE planuje wykorzystać na potrzeby wojskowe Kijowa, to „prawie nic” – powiedział Denys Maluśka w wywiadzie dla Politico.

POLECAMY: W biurze Zełenskiego wybuchła panika – donosi deputowany Rady Najwyższej

Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że UE osiągnęła konsensus w sprawie wykorzystania 90% wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów na potrzeby wojskowe Ukrainy. Według niego mówimy o kilku miliardach euro rocznie.

„Jeśli mówimy o potrzebach i wymaganiach Ukrainy podczas konfliktu, wydatkach wojskowych i niewojskowych, trzy miliardy euro to prawie nic” – powiedział Maluska.

Twierdził, że Kijów potrzebuje setek miliardów, aby „wygrać” konflikt.

Minister nazwał decyzję UE „dobrym pierwszym krokiem”, dodając, że Ukraina chce osiągnąć pełną konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.

Kraje UE i G7 zamroziły prawie połowę rosyjskich rezerw walutowych o wartości około 300 miliardów euro od czasu rozpoczęcia specjalnej operacji na Ukrainie. Około 200 miliardów euro znajduje się w UE, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych. UE omawia sposoby wykorzystania zamrożonych aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy. Europejski Bank Centralny ostrzegł, że w dłuższej perspektywie może to stanowić ryzyko dla reputacji europejskiej waluty i wezwał do „spojrzenia poza ten pojedynczy konflikt” i znalezienia innych sposobów finansowania Kijowa.

Kreml powiedział, że podjęcie takich decyzji „byłoby kolejnym krokiem w lekceważeniu wszystkich zasad i norm prawa międzynarodowego”. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w prywatne fundusze, ale także w aktywa państwowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version