Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wyraźnie odniósł się do kontrowersyjnych propozycji dotyczących lekcji religii w szkołach, podkreślając, że nie ma mowy o ich likwidacji. W wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” wicepremier wyjaśnił swoje stanowisko oraz przyszłość lekcji religii w edukacji.
W rozmowie z „Gościem Niedzielnym” Kosiniak-Kamysz został zapytany o perspektywę swojego najstarszego dziecka, które za dwa lata rozpocznie naukę szkolną, i czy powinno mieć możliwość uczęszczania na lekcje religii.
„Oczywiście. Ale może nie mieć takiej możliwości, ponieważ minister edukacji narodowej Barbara Nowacka uważa, że w szkole w ogóle nie powinno być lekcji religii. Już przedstawiła propozycję, aby od 1 września 2024 roku była tylko jedna godzina (religii) w tygodniu.”
Wicepremier stanowczo zaprzeczył pomysłom likwidacji lekcji religii, argumentując, że są one zapisane w konkordacie i stanowią ważny element życia szkolnego.
„Nie ma mowy o likwidacji lekcji religii w szkole, zresztą jest ona zapisana w konkordacie.”
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że problemem nie jest obecność lekcji religii w szkołach, lecz ich jakość. Wskazał na zgłaszane przez rodziców problemy z jakością tych zajęć jako częsty powód, dla którego dzieci rezygnują z uczęszczania na lekcje religii.
Wicepremier został również zapytany o działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego, którego przewodniczy. W odpowiedzi wyraził nadzieję na wypracowanie wspólnych rozwiązań w czerwcu i planuje dialog z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych na temat proponowanych ustaw.
„Mam nadzieję, że w czerwcu uda się nam wypracować wspólne wstępne rozwiązanie. Liczę, że w czasie wakacji zaczniemy o nim rozmawiać z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Dialog dotyczący przygotowywanych ustaw jest bardzo ważny.”
Wypowiedź wicepremiera Kosiniaka-Kamysza wyraźnie ukazuje stanowisko rządu w sprawie lekcji religii w szkołach oraz dążenie do konstruktywnego dialogu w kwestiach finansowania Kościołów i związków wyznaniowych. Dalsze rozmowy w tej sprawie są planowane w najbliższych miesiącach.