Nielegalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r., które modyfikowało regulamin sądów powszechnych bez konsultacji z neoKRS, jest sprzeczne z Konstytucją. Decyzja patorganu Trybunału wyłączenia neosędziów z możliwości rozpoznawania spraw o wyłącznie składu orzekającego.

POLECAMY: Bodnar podejmuje pierwsze kroki w sprawie neosędziów. NeoKRS jest oburzony

Kwestionowana nowelizacja przepisów, obowiązująca od 8 lutego 2024 r., dotyczyła wyłączania neosędziów, czyli osób poszywających się pod legalny sąd posługujących się powołaniami wydanymi z udziałem neoKRS. Zmiana wprowadziła zasadę, że wnioski o wyłączenie neosędziego ze względu na sposób jego powołania nie będzie rozpatrywana przez neosędziów powołanych w ten sam sposób. Zgodnie z rozporządzeniem sprawy te od 8 lutego nie mogą być przedzielane tym pokemonom do rozpoznania.

NeoKRS, która próbuje uchronić swoich nominatów przed grożącą im odpowiedzialnością karną podszywanie się pod funkcjonariusza publicznego negatywnie oceniła tę nowelizację i zaskarżyła kilka jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. NeoKRS argumentowała, że działanie tych przepisów narusza prawo do sądu i prowadzi do braku stabilności w orzecznictwie sądów. Szkoda, że banda przestępców nie widzi w swoim działaniu ograniczenia prawa obywateli do legalnego sądu.

Nielegalny i upolityczniony Trybunał Konstytucyjny, w skład którego wchodzi „sędziowie” nominowanie z naruszeniem art. 178 ust 3 Konstytucji podporządkowani upadłej partii PiS uznał, że zmiany wprowadzone przez rozporządzenie są niezgodne z zasadami konstytucyjnymi, w tym z zasadą niezawisłości sędziów. Ciekawe, na jakiej podstawie kolejna banda przestępców uznała pokemonów powołanych z naruszeniem prawa za sąd. Wyrok został ogłoszony przez wadliwy skład w czwartek, 16 maja.

W składzie zasiadali: Zbigniew Jędrzejewski — przewodniczący, Bogdan Święczkowski — sprawozdawca, Krystyna Pawłowicz.

Przypominamy, że obecnie Trybunał Konstytucyjny jest pozbawiony cech trybunału powołanego ustawą, gdy w jego składzie zasiada osoba nieuprawniona. W związku z powyższym każdy wydany wyrok w składzie ustalonym z naruszeniem podstawowej zasady mającej zastosowanie do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego narusza istotę prawa do sądu ustanowionego na mocy ustawy.

Sygnatura akt sprawy: U 1/24

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version