Sąd administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie wysyłania pacjentowi pocztą kopii dokumentacji medycznej.

Placówka medyczna odmawiała swoim pacjentom wysyłki dokumentacji medycznej pocztą, nawet jeśli z przyczyn obiektywnych nie mogli oni osobiście odebrać dokumentów, na przykład z powodu znacznej odległości szpitala od miejsca zamieszkania, i nie mieli osoby bliskiej, którą mogliby do tego upoważnić. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że taka praktyka narusza zbiorowe prawa pacjentów do dokumentacji medycznej.

– Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, w ramach realizacji prawa pacjenta do dokumentacji medycznej, ma obowiązek podjęcia takich działań organizacyjnych, które zapewnią faktyczną realizację tego prawa – tak Rzecznik Praw Pacjenta uzasadniał swoje stanowisko, powołując się jednocześnie na dwa orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 9 maja 2017 r. (sygn. akt. II OSK 311/17), oraz z 3 grudnia 2019 r. (sygn. akt II OSK 3022/19).

Podmiot leczniczy zaskarżył decyzję RPP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który 15 maja 2024 r. oddalił skargę (V SA/Wa 1827/23). Sąd w pełni zgodził się z poglądem Rzecznika Praw Pacjenta, że pacjent ma prawo żądać, aby placówka medyczna wysłała mu kopię jego dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania. WSA podkreślił, że udostępnianie dokumentacji powinno być przede wszystkim wygodne dla pacjentów, a nie dla podmiotów leczniczych.

– Tą wytyczną powinny kierować się placówki medyczne udostępniając dokumentację medyczną swoim pacjentom. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów niepełnosprawnych, w podeszłym wieku lub pacjentów, którzy mieszkają w znacznej odległości od szpitala, a leczeni byli przykładowo w trakcie wakacji lub innego wyjazdu — podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

Co z kosztami takiej wysyłki?

Zgodnie z przepisami prawa pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi musi być bezpłatne dla pacjenta. Za każde kolejne udostępnienie placówka medyczna może pobierać określoną opłatę (obecnie 53 grosze za jedną stronę kopii dokumentacji medycznej). Wiadomo jednak, że budżety szpitali nie zdołają pokryć kosztów wysyłki setek listów (najpewniej poleconych) z pierwszą kopią dokumentacji pacjentów.

– Koszt wysyłki dokumentacji medycznej stanowi dodatkową opłatę związaną z realizacją żądania pacjenta i doręczenia mu dokumentacji w dogodny dla niego sposób. I tak, za wysyłkę pocztą dokumentacji medycznej pacjent może zostać obciążony kosztami, niezależnie czy będzie to pierwsze udostępnienie czy kolejne. Ważne jednak, że placówka medyczna na wysyłce dokumentacji medycznej nie może zarabiać, koszty, którymi może obciążyć pacjenta, muszą być tożsame z kosztami, które placówka poniosła w związku z wysyłkę, wedle cennika operatora pocztowego — twierdzi Rzecznik Praw Pacjenta.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version