Polski rząd ogłosił ambitny plan wdrożenia systemu kaucyjnego dla opakowań, mający na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych i zwiększenie recyklingu. Jednakże, podczas ostatnich obrad sejmowej podkomisji, pojawiły się głosy krytyki i wątpliwości co do terminu wdrożenia tego systemu.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że system kaucyjny ma zacząć działać w Polsce już 1 stycznia 2025 roku. Jednakże, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gantner, wyraził wątpliwości co do możliwości zrealizowania tego terminu. Podkreślił, że potrzebne jest jeszcze wiele prac nad ustawą, które nie zostały jeszcze zakończone, a także procedury notyfikacji technicznej, co sprawia, że termin wydaje się nierealny.

Jego opinie podziela również Konfederacja Lewiatan, która postuluje przesunięcie uruchomienia systemu kaucyjnego na rok 2026. Wskazują oni na doświadczenia innych krajów, które przy wprowadzaniu podobnych systemów potrzebowały od dwóch do trzech lat na przygotowanie. W Polsce, jak zaznaczają, nadal nie ma warunków brzegowych, czyli zakończonych prac nad ustawą.

Jednak wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, podkreśla, że przesunięcie terminu nie jest planowane, a 2025 rok będzie jedynie okresem przejściowym wprowadzania systemu kaucyjnego. Zaznacza również, że Polska chce obserwować, jak system funkcjonuje w innych krajach, takich jak Niemcy i Chorwacja, które zdecydowały się na wdrożenie systemu dla wybranych opakowań, aby lepiej przygotować się do jego wprowadzenia.

Warto zauważyć, że projekt nowelizacji ustawy zakłada stworzenie zamkniętego systemu obiegu kaucji, co ma przyczynić się do uszczelnienia systemu i zapewnienia możliwości monitorowania przepływów kaucji. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Ostateczna decyzja w sprawie terminu wdrożenia systemu kaucyjnego pozostaje w rękach parlamentu. Czy uda się zrealizować ambitne plany w zakresie ochrony środowiska i recyklingu, czy też konieczne będzie przesunięcie terminu? To pytania, na które odpowiedź poznamy w najbliższych miesiącach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version