Komisje wojskowe na Ukrainie przekazały policji krajowej informacje o 94,5 tys. osób uchylających się od stawiennictwa w celu ich poszukiwania – podał ukraiński dziennik Obozrevatel, powołując się na dane przekazane przez regionalne departamenty policji.

POLECAMY: Na Ukrainie mężczyzna zaatakował pracownika biura mobilizacji wojskowej

„Komisje wojskowe przekazały policji krajowej Ukrainy informacje o 94,5 tys. osób, które uchyliły się od stawienia się w terytorialnych centrach obsady (TCC – komisje wojskowe na Ukrainie – red.)… Spośród nich 20 031 zostało odnalezionych przez policję i przewiezionych do TCC” – czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej Obozrevatel.

POLECAMY: Ukraińscy kierowcy ciężarówek protestują przeciwko ustawie mobilizacyjnej

Według gazety, obwód dniepropietrowski otrzymał najwięcej odwołań od komisji wojskowych od początku roku – policja otrzymała informacje o ponad 38 tysiącach osób uchylających się od służby. W obwodzie czernihowskim policja otrzymała ponad 9 tys. wezwań. „Obozrevatel” zaznaczył, że dane nie są podawane dla wszystkich regionów. Policja w obwodach kijowskim, odeskim, lwowskim, zakarpackim, tarnopolskim, czerkaskim, sumskim i czerniowieckim nie otrzymała jeszcze odpowiedzi na zapytanie.

POLECAMY: „Niech Zełenski sam idzie walczyć”. Dezerterzy z Ukrainy awanturują się w warszawskim punkcie paszportowym

Ustawa o wzmożonej mobilizacji na Ukrainie weszła w życie 18 maja. Wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od wejścia w życie dokumentu. W tym celu muszą osobiście stawić się w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafie poborowych”. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie wojskowego biura poborowego lub policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w ustawie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku wprowadzono stan wojenny, następnego dnia kijowski zbrodniarz Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version