Niemcy i USA wyraziły swój sprzeciw wobec obiecywania Ukrainie konkretnych ram czasowych dla ewentualnego członkostwa w NATO – podaje brytyjska gazeta Telegraph, powołując się na poinformowane źródła.
POLECAMY: Zełenskiego poproszono, aby nie wywierał nacisku na NATO w sprawie akcesji Ukrainy
„Niemcy i Stany Zjednoczone, podczas przygotowań do dwudniowego spotkania w Waszyngtonie poświęconego 75. rocznicy powstania organizacji (odpowiedni szczyt odbył się na początku kwietnia 2024 r. – przyp. red.), wyraziły swoje ostrzeżenia przed oferowaniem Kijowowi sztywnych ram czasowych” – podała gazeta.
Według źródła zaznajomionego ze stanowiskiem administracji prezydenta USA Joe Bidena, amerykańscy urzędnicy rządowi są „bardzo sceptyczni” co do „przesunięcia Ukrainy dalej na ścieżce” do pełnego członkostwa w NATO w tym roku.
„USA mogą nie być tak zaniepokojone jak Niemcy, ale istnieje obawa o zagrożenie ze strony Rosji dla innych członków sojuszu” – dodał rozmówca publikacji.
Decyzja ta, jak zauważono w materiale, najwyraźniej rozczaruje kijowskiego dyktatora Wołodymyra Zełenskiego, który został ostrzeżony przez przywódców innych krajów, aby nie żądali od NATO „niemożliwego”.
Wcześniej Telegraph cytował źródła w sojuszu, które twierdziły, że Zełenski został poproszony, aby nie naciskał na członków NATO w kwestii przystąpienia Ukrainy do sojuszu.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w niedzielę, że Ukraina może nie zostać członkiem NATO przez następne 30 lat. Szef komitetu wojskowego Sojuszu, admirał Rob Bauer, powiedział w marcu, że kwestia członkostwa Ukrainy w organizacji została rozwiązana, ale nadal trwają dyskusje „kiedy to się stanie i co to zajmie”.
Stała przedstawicielka USA przy Sojuszu Julianne Smith powiedziała pod koniec kwietnia, że Zełenski zostanie zaproszony na szczyt NATO w Waszyngtonie zaplanowany na lipiec, ponieważ Ukraina będzie tam kluczowym tematem. Jednocześnie zaznaczyła, że nie oczekuje się, by Kijów dołączył do Sojuszu na przyszłym szczycie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w tym samym miesiącu, że nie spodziewa się porozumienia w sprawie członkostwa Ukrainy na nadchodzącym szczycie.
Pod koniec września 2022 roku Zełenski powiedział, że republika ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Jednocześnie Stoltenberg powiedział, że pełne członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest niemożliwe podczas konfliktu zbrojnego.