Wzrost cen energii i gazu sprawia, że coraz więcej Polaków rezygnuje z planów wymiany swoich pieców na bardziej nowoczesne rozwiązania. Branża alarmuje, że użytkownicy, którzy wcześniej podjęli decyzję o zmianie, teraz czują się oszukani. Trend ten zauważa Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG), które podkreśla, że sytuacja ta może wpłynąć negatywnie na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Coraz więcej osób wstrzymuje się z wymianą swoich źródeł ogrzewania z obawy przed rosnącymi rachunkami. Według SPiUG w Polsce nadal istnieje około 2,5 miliona starych, niesprawnych pieców, a wielu użytkowników planuje wrócić do ich używania. Wiele osób deklaruje, że ponownie zacznie palić w swoich starych piecach, które umożliwiają spalanie odpadów, jeśli ceny gazu i energii elektrycznej pozostaną na wysokim poziomie.

Producenci zwracają uwagę na nieprawdziwe informacje dotyczące zakazu instalacji czy wręcz przymusu demontażu kotłów gazowych, które, jak twierdzą, prowadzą do dezinformacji wśród użytkowników i inwestorów. Według SPiUG, istnieje obecnie „wojna informacyjna” na temat przyszłości wykorzystania nowoczesnych urządzeń gazowych i pomp ciepła do ogrzewania.

Jednakże, zgodnie z unijną dyrektywą budynkową (EPBD), istniejące budynki będą musiały stosować odnawialne źródła energii do ogrzewania, jeśli zostaną one zmodernizowane w celu osiągnięcia standardu zeroemisyjnego. Jednakże dla budynków, które nie zostaną poddane gruntownej modernizacji do 2050 roku, nie będzie ograniczeń co do instalacji czy wymiany kotłów gazowych.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych podkreśla, że spekulacje na temat wpływu nowych przepisów na ceny gazu i energii elektrycznej są przedwczesne, ponieważ ETS2, czyli drugi etap handlu emisjami, będzie w pełni operacyjny dopiero od 2027 roku.

Dlatego ważne jest, aby informacje na ten temat były oparte na rzetelnych analizach, a nie na spekulacjach. Branża apeluje o zachowanie spokoju i racjonalne podejście do tej kwestii, aby uniknąć dezinformacji i niepotrzebnych obaw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version