Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu wywołują lawinę zmian w decyzjach Polaków dotyczących ogrzewania domów. Coraz więcej osób rezygnuje z planów wymiany starych pieców węglowych, popularnie zwanych „kopciu i”, na nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze. Trend ten jest alarmujący dla branży grzewczej oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Raport SPiUG: Wzrost Zainteresowania Starymi Piecami

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG) zauważa znaczący wzrost liczby osób, które rezygnują z nowoczesnych pieców na rzecz kopciuchów. W Polsce wciąż funkcjonuje około 2,5 miliona takich starych pieców, a wielu użytkowników rozważa powrót do ich używania. Głównym powodem jest obawa przed wysokimi kosztami eksploatacji nowoczesnych urządzeń grzewczych, które są bardziej uzależnione od cen gazu i energii elektrycznej.

Zagrożenie dla Jakości Powietrza

Eksperci ostrzegają, że brak zdecydowanych działań ze strony władz może doprowadzić do nieosiągnięcia głównego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Rezygnacja z nowoczesnych pieców na rzecz kopciuchów, w których często pali się śmieciami, prowadzi do zwiększenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Kontrowersje Wokół Dyrektywy Unijnej

Według SPiUG, pojawiające się informacje o rzekomych zakazach instalacji kotłów gazowych i przymusie ich demontażu wywołują niepokój wśród użytkowników i inwestorów. Unijna dyrektywa budynkowa (EPBD) wymaga, aby w remontowanych budynkach kotły gazowe wykorzystywały odnawialne źródła energii. W przypadku budynków niepodlegających gruntownej modernizacji do 2050 roku, nie przewidziano zakazu instalacji kotłów gazowych.

Niepewność Co do Kosztów ETS 2

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że spekulacje dotyczące wpływu nowego systemu handlu emisjami (ETS 2) na ceny gazu i energii elektrycznej są przedwczesne. ETS 2 ma być w pełni operacyjny dopiero od 2027 roku, a monitorowanie i raportowanie emisji rozpocznie się w 2025 roku. W związku z tym, wszelkie informacje na ten temat są na razie spekulacyjne.

Brak Nakazu Demontażu Kotłów Gazowych

SPiUG informuje, że do 2029 roku instalacja kotłów gazowych będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Po 2030 roku, nie przewidziano nakazu demontażu działających kotłów gazowych, chyba że budynek przeszedł pełną termomodernizację. Ta informacja jest kluczowa dla wielu beneficjentów programów wsparcia, którzy zainwestowali w nowoczesne technologie grzewcze, aby walczyć z niską emisją.

Co Dalej?

Polska stoi przed wyzwaniem pogodzenia rosnących kosztów energii z koniecznością poprawy jakości powietrza i modernizacji systemów grzewczych. Kluczowe będzie wsparcie ze strony władz oraz edukacja społeczeństwa na temat długoterminowych korzyści płynących z inwestycji w nowoczesne, ekologiczne technologie grzewcze. Tylko w ten sposób można będzie zapobiec powrotowi do przestarzałych i szkodliwych dla środowiska metod ogrzewania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Totalny BEŁKOT.!!!
    Według wyroku SN POWIETRZE NIE JEST DOBREM CHRONIONYM!!!
    Więc cały ten bolszewicki BEŁKOT I NAKAZY SĄ NIE LEGALNE, A „zielony ład” czy „drektywa budynkowa” EGZEKFOWANA PRZEZ KLANÓW judo-bolszewickiej RELIGII NIE MAJĄ MOCY PRAWNEJ W PL BO POWINNY BYĆ POPRZEDZONE PRZED WPROWADZENIEM PRZEZ REFERENDUM – TAK MÓWI POLSKA KONSTYTUCJA CZYLI PRAWO OBOWIĄZUJĄCE W POLSCE .!!!!!!! I nie ma znaczenia na co się zgodził (za obiecaną przez ue wypłatę a w sposób przestępczy blokowane środki z tgz KPO) ZDRAJCA POLSKIEJ RACJI STANU morawiecki i cały pis ZGODZILI SIĘ NA NIELEGALE WPROWADZANIE judo-bolszewickiej UTOPIJNEJ RELIGII ŁAMIĄC POLSKĄ KONSTYTUCJĘ.!!!!!!

Napisz Komentarz

Exit mobile version