Już niebawem, system kaucyjny, który obecnie działa w 11 krajach Unii Europejskiej, wejdzie w życie również w Polsce. Zmiana ta dotknie klientów wszystkich sklepów. Ale czy będzie aż tak dotkliwa? Jakie koszty poniosą konsumenci? Sprawdzamy szczegóły.

System kaucyjny — po co i na co to komu?

System kaucyjny już wkrótce obowiązywać będzie w aż 16 krajach Unii Europejskiej. Podstawowym celem tego rozwiązania ma być zrównoważone wykorzystywanie surowców i droga do konsumpcji w stylu zero waste, którą popiera wielu Polaków — statystyki Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste pokazują, że mowa tu o nawet 90%.

Które opakowania zostaną objęte kaucją?

System kaucyjny to przede wszystkim nowe obowiązki dla producentów, właścicieli marek czy importerów. To oni będą musieli prowadzić zbiórki opakowań objętych kaucją i to w wyznaczonej odgórnie ilości. Do odbioru opakowań przygotować muszą się również sklepy — zbiórki będą wymagały nie tylko punktów odbioru, ale również logistyki całego procesu.

Ze strony klienta natomiast zmiany będą niewielkie i nie powinny sprawić przesadnych trudności — oczywiście, kiedy już się do nich przyzwyczaimy. Zamiast wyrzucać objęte kaucją opakowania, powinniśmy po prostu zwrócić je do sklepu, dzięki czemu materiały, z których zostały one wytworzone, zostaną odzyskane, a do nas wrócą pieniądze z kaucji. Co więcej, do dokonania zwrotu nie będzie nam potrzebny paragon. Butelki i puszki będziemy mogli zwrócić do dowolnego sklepu prowadzącego zbiórkę — nie tylko tego, w którym robiliśmy zakupy.

W systemie uwzględnione zostaną opakowania po napojach:

  • plastikowe butelki do 3 litrów;
  • metalowe puszki do 1 litra;
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra.

Ile wyniesie kaucja?

Podobne zbiórki opakowań funkcjonują już w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, w Norwegii i Szwecji. I chociaż szczegóły mogą być odmienne w poszczególnych krajach, statystyki pozwalają założyć, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce pozwoli na poprawę współczynnika recyklingu — liczba ”uratowanych” materiałów może zwiększyć z 40% do nawet ok. 90%.

Rozwiązanie ma wejść w życie w styczniu 2025 roku. Do zbiórki przyłączyć mają się również Austria, Francja, Łotwa i Wielka Brytania. Obecnie nie ma jeszcze pewności, ile dokładnie wyniesie kaucja, jednak aktualnie szacowany ”koszt” to 50 groszy za opakowanie.

Pamiętaj, że klucz do uzyskania lepszego rankingu w Google to tworzenie wartościowych, unikalnych i dobrze napisanych treści, które są przydatne dla Twoich czytelników. Dobrze jest również regularnie aktualizować swoją stronę i utrzymywać aktywność na mediach społecznościowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version