Niemcy, Węgry i Polska sprzeciwiły się proponowanym przez UE środkom mającym na celu zaostrzenie kontroli nad organizacjami działającymi w UE i otrzymującymi finansowanie z zagranicy – podał Financial Times, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

„Zgodnie z proponowaną ustawą, UE stworzyłaby centralny rejestr dla mediów, organizacji pozarządowych i grup lobbingowych, które otrzymują fundusze spoza UE. Podczas spotkania ambasadorów UE w zeszłym tygodniu, wiele krajów, w tym Niemcy, Polska i Węgry, wezwało do zmiany projektu ustawy, a niektóre państwa członkowskie nie są gotowe do przyjęcia projektu na tym etapie” – podała gazeta.

Należy zauważyć, że międzynarodowe organizacje pozarządowe wspierane przez Niemcy i inne kraje potępiły środki zaproponowane przez UE, powołując się na to, że są one podobne do tych wprowadzonych w Rosji i Gruzji przeciwko zagranicznym agentom.

„Z tego powodu UE może zostać oskarżona o hipokryzję. Krytykujemy rządy takie jak Gruzja za przyjęcie ustawy o zagranicznych wpływach, a jednocześnie omawiamy coś, co może być postrzegane jako podobny ruch” – powiedział publikacji nienazwany europejski dyplomata.
Należy zauważyć, że ze względu na stanowisko Niemiec, Węgier i Polski, projekt ustawy prawdopodobnie zostanie przesłany do rewizji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version