Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Michała Dworczyka do odpowiedzialności karnej – przekazała Prokuratura Krajowa w piątek.

POLECAMY: Afera mailowa nabiera rozpędu. Czy Ziobro uruchomi polityczną „bombę” skierowaną w Morawieckiego?

Pociągnięcie posła na Sejm RP do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP (art. 7b ust. 1 i 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła lub senatora – Dz.U. 2022, poz. 1339 t.j. z późn. zm.).

POLECAMY: Przyłębka boi się kryminału w związku z aferą mailową

W toku postępowania przygotowawczego nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie o sygn. akt 3041-1.Ds.119.2022 zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Michała Dworczyka przestępstwa kierowania utrudnianiem postępowania karnego Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sygn. akt PO II Ds 179.2021 prowadzonego w sprawie o czyn z art. 269b § 1 k.k. (śledztwo dotyczące nieuprawnionego dostępu do skrzynki mailowej), tj. czynu z art. 18 § 1 k.k. w zw. z art. 239 § 1 k.k. Utrudnianie miało polegać na udzieleniu dostępu do użytkowanej przez siebie prywatnej skrzynki mailowej ustalonym osobom i nakazanie im dokonania trwałego usunięcia wiadomości e-mail wysyłanych z tej skrzynki we wskazanych przedziałach czasowych.  

POLECAMY: Afera mailowa: Fundacja Wolność i Demokracja finansowana przez PiS stała za odnowieniem pomnika UPA. Żądały tego KPRM i MSZ

Materiały niniejszego postępowania zostały wyłączone do odrębnego postępowania ze śledztwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sygn. PO II Ds 179.2021 prowadzonego w sprawie pozyskania danych w postaci loginu i hasła umożliwiających nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanej w systemie teleinformatycznym w postaci wiadomości zawartych w skrzynce mailowej użytkowanej przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. 

W śledztwie tym podjęto czynności zmierzające do zabezpieczenia danych stanowiących dowód w sprawie, w tym zwrócono się do Michała Dworczyka o wydanie kopii zapasowej jego prywatnej skrzynki mailowej. Jak ustalono zawartość skrzynki została częściowo usunięta w sposób uniemożliwiający odzyskanie wykasowanych wiadomości. Skutkiem takiego działania było zniszczenie danych stanowiących istotny dowód dla ustalenia okoliczności ataku hakerskiego, co jest przedmiotem postępowania w sprawie Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sygn. akt PO II Ds 179.2021.

Zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia skierowanie wniosku do Marszałka Sejmu RP o wyrażenie zgody na pociągnięcie Posła Michała Dworczyka do odpowiedzialności karnej za czyn z art. 18 § 1 k.k.  w zw. z art. 239 § 1 kk.

„Afera mailowa”. Michał Dworczyk straci immunitet?

Pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu, ówczesny nielegalny Prokurator Krajowy Dariusz Barski poinformował o trzech toczących się śledztwach, lecz nie ujawnił szczegółów, aby nie zagrozić postępowaniom, zwłaszcza w kwestii ustalenia prawdy materialnej.

Politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali o kolejnym przełomie, podając, że według zawiadomienia Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokuratura rozpoczęła nowe śledztwo 22 lutego 2023 roku.

Dotyczyło ono ujawnienia przez funkcjonariusza publicznego od grudnia 2017 do października 2022 roku „informacji niejawnych poprzez przesyłanie ich za pomocą niebezpiecznych środków komunikacji mailowej, zawierających dane objęte klauzulą 'zastrzeżone’, 'tajne’ oraz 'ściśle tajne'”.

Chodziło o korespondencję Michała Dworczyka z pułkownikiem Krzysztofem Gajem. Politycy ówczesnej opozycji podkreślali, że tym samym, po ponad roku, prokuratura oficjalnie potwierdziła autentyczność maili Dworczyka. Politycy Zjednoczonej Prawicy odpierali zarzuty, twierdząc, że cała sprawa to akcja dezinformacyjna prowadzona przez Rosję.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version