Po wydaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, strona może wnieść odwołanie do sądu powszechnego. Jeśli skarga zostanie złożona do wojewódzkiego sądu administracyjnego, podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna – podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Składając skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, skarżąca kwestionowała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które zostało wydane przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Skarga nie została rozpoznana z przyczyn formalnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zdecydował o jej odrzuceniu, gdyż nie może rozpoznawać skarg tego rodzaju.

WSA w Poznaniu zwrócił uwagę, że zaskarżone rozstrzygnięcie wydano na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W świetle tej regulacji zespołami orzekającymi o niepełnosprawności są w pierwszej instancji powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, zaś w drugiej instancji – wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Z przepisów ustawy wynika jednocześnie to, w jaki sposób należy zaskarżyć orzeczenia i decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia wojewódzkiego zespołu. W art. 6c ust. 8 ustawy wprost przewidziano, że sprawy te rozpoznaje sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Tymczasem skarżąca skargę skierowała do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skoro z przepisów ustawy wynika, że sprawy mają cywilnoprawny charakter (zajmują się nimi sądy pracy i ubezpieczeń społecznych), to wojewódzki sąd administracyjny nie posiada kompetencji do orzekania w sprawie zainicjowanej skargą. Podlegała więc ona odrzuceniu.

Istotne w sprawie było także to, że skarżąca została prawidłowo pouczona o tym, w jaki sposób i w jakim terminie może wnieść odwołanie. W szczególności została ona poinformowana o tym, iż ma możliwość zaskarżenia rozstrzygnięcia organu w terminie miesiąca liczonego od daty wydania orzeczenia, zaś pismo w tym przedmiocie należy skierować do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych odpowiedniego sądu rejonowego właściwego do rozpoznania sprawy. Takie odwołania wnosi się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał kwestionowane przez stronę orzeczenie – podkreślił WSA w Poznaniu.

Zobacz także: postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 21 lutego 2024 r., II SA/Po 829/23

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version